Mezinárodní síly (ISAF) již v Afghánistánu mají 120.000 mužů, nejvíce od začátku tamního konfliktu v roce 2001. Informovalo o tom ve středu americké ministerstvo obrany. Ještě v únoru jich přitom bylo asi 85.000. Výrazné navýšení síly spojeneckých vojsk odpovídá nové strategii amerického prezidenta Baracka Obamy. Spojené státy jí chtějí zvrátit nepříznivý vývoj v zemi, kde nabývá na síle povstalecké hnutí Taliban.

Nejvíce vojáků do ISAF, které tvoří armády 47 sedmí, vyslali Američané, a to 78.430. Celkem pak mají v zemi 100.000 jednotek. Dalším nejpočetnějším kontingentem jsou Britové, kteří mají v mezinárodních silách 9500 mužů. Následují je Němci a Francouzi s 4590, respektive 3750 vojáky. Česko má nyní v Afghánistánu kolem 500 mužů.

Obama loni na podzim po dlouhém přemýšlení rozhodl o výrazném navýšení amerických vojáků v Afghánistánu o 30.000. O posily požádal i spojence. Násilí v zemi ale neustalo, a v poslední době tak ve Washingtonu údajně panuje ohledně dalšího amerického postupu značná nervozita i nesoulad.

Novým velitelem spojeneckých sil v zemi se nedávno stal generál David Petraeus, který již dokázal zvrátit nepříznivý vývoj v Iráku. Nahradil Stanleyho McChrystala, jenž doplatil na kritické výroky, jež spolu se svými pobočníky adresoval Bílému domu.

Američané tvoří celé vrchní velení ISAF, když Petraeuse doplňuje ještě generálporučík David Rodriguez, který má na starosti společné vedení mezinárodních sil, a generálporučík William Caldwell, jenž zodpovídá za výcvik afghánských sil.

Na jihu je nejvíce vojáků

Nejvíce vojáků v současnosti spojenci mají na jihu Afghánistánu, kde jsou povstalci nejsilnější. Celkem je zde nyní 35.000 vojáků. Druhé největší soustředění mezinárodních sil je s 32.000 muži na východě země. Pod tamní velitelství spadají i čeští vojáci umístění v Lógaru. Na jihozápadě země pak je 27.000 spojeneckých vojáků a na severu, kde Taliban v poslední době posiluje, je 11.000 mužů. Na západě Afghánistánu je 9000 vojáků a kolem hlavního města Kábulu 5000.

Obama na podzim stanovil, že příští rok v červenci by se mohli z Afghánistánu začít stahovat první američtí vojáci. Vzhledem k dosavadnímu malému pokroku v konfliktu ale ve Spojených státech sílí hlasy, že pokud se takové stažení uskuteční, bude jen symbolické. Deník The New York Times pak ve středu na svých stránkách napsal, že armáda si již připravuje půdu pro žádost, aby stahování bylo co nejpomalejší.