Věznění, mučení, ponižování. Takovou zkušenost se státní věznicí má íránský disident. A to všechno prý kvůli tomu, že vláda odposlouchávala jeho mobilní telefon.

Známý odpůrce íránského režimu a bojovník za lidská práva Isa Saharkhiz byl zatčen během nepokojů, které následovaly po loňských prezidentských volbách. Dodnes je ale přesvědčený, že kdyby nebylo softwaru a přístrojů od firmy Nokia a Siemens, která tamější vláda používá, nikdy by ho policie nezatkla.

I kvůli tomu, že mu po vězeňském mučení byla zamítnuta lékařská pomoc, se jeho zdravotní stav rychle zhoršuje. Rozhodl se tedy, že nadnárodní společnost zažaluje, píše agentura AFP.

Americká právnická kancelář Moawad & Herischi, jež Saharchize zastupuje, prohlásila, že chce nadobro zabránit podpoře íránské vlády v protiprávním sledování a odposlouchávání.

Advokáti zároveň firmu vyzvali, aby "využila svého vlivu na teheránskou vládu" a za Saharkhize se přimluvila.

Během násilností, které se v Íránu po loňských volbách strhly, byly i přes časté výpadky signálu, mobilní telefony a internet jediným způsobem, jak spolu odpůrci režimu komunikovali. Ostatní informační média jsou plně pod kontrolou vlády.

Také nositelka Nobelovy ceny míru, disidentka Širin Ebadiová, která v současnosti žije v exilu, už na jaře letošního roku v rozhovoru s francouzským rádiem řekla, že "firmy jako je Siemens či Nokia, podporují cenzuru íránského režimu".

Sama společnost Nokia Siemens Network již dříve přiznala, že Íránu předala jisté technologie na monitorování hovorů z mobilních i pevných linek. Podle mluvčí Riity Maardové, ale nikdo z nich zneužívání telefonních zařízení v žádném případě neschvaluje. "Věříme, že komunikace a mobilní technologie hrají hlavní roli v rozvoji společnosti a demokracie vůbec," dodala Maardová.