Mírová jednání mezi Izraelem a Palestinskou samosprávou ve Washingtonu dostala v předvečer svého začátku těžkou ránu. Úspěšný úterní teroristický útok na osobní automobil nutí obě jednající strany krotit radikály ve vlastních řadách. Neúspěch tohoto úkolu by mohl naděje na mír zhatit dříve, než se vůbec zasedne ke stolu.

K útoku, který nedaleko Hebronu na palestinském území stál životy čtyř izraelských civilistů, se včera přihlásilo militantní palestinské hnutí Hamás ovládající pásmo Gazy. Mluvčí Hamásu navíc pohrozil, že útok je pouze prvním z řady plánovaných teroristických akcí. Skutečností, že jejich cílem bude rozbití mírových rozhovorů, se radikálové vůbec netají.

Nejvyšší autority Izraele, Palestinské samosprávy i Spojených států útok jednomyslně odsoudily.

„Nedovolíme, aby teror rozhodoval o tom, kde budou Izraelci žít, nebo o konečné podobě našich hranic. Rozhodnou o tom mírová jednání, ke kterým právě přistupujeme,“ odpověděl teroristům izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prezidenti Šimon Peres i Mahmúd Abbás také ujistili, že rozhovory budou pokračovat.

Na rozdíl od účastníků jednání se ale celá řada významných izraelských činitelů útokem vyprovokovat nechala. Už samotná schopnost Hamásu provést podobný úder na území ovládaném Palestinskou samosprávou vyvolala pochybnosti o tom, zda Palestinci sami dokáží zajistit na Západním břehu bezpečí.

Tvrdá kritika premiéra i požadavky na zastavení jednání zazněly během středy nejen z úst členů pravicové vládní koalice, ale i z Netanjahuovy vlastní strany Likud.

„Teď je to jasné – k největšímu násilí dochází vždycky v období, kdy se vyjednává. Netanjahu musí okamžitě rozhovory zastavit a soustředit se na mír pro izraelské civilisty,“ prohlásil koaliční poslanec Uri Ariel.

Nejnebezpečnější situaci ale připravili radikální izraelští osadníci. Jejich rada Ješa ve středu prohlásila, že v šest hodin večer jednostranně zruší zmrazení výstavby osad na Západním břehu.

„Tento útok opět prokázal, že navzdory jednáním ve Washingtonu nemají Palestinci zájem na vytvoření mírového státu, ale chtějí kompletně zničit náš stát i lid,“ řekla ředitelka Ješi Naftali Benettová.

Moratorium izraelské vlády na výstavbu na Západním břehu, které má vypršet 26. září, bylo klíčovou podmínkou Palestinské autority pro přistoupení k mírovým rozhovorům. Prezident Abbás ho navíc požaduje prodloužit. Pokud Ješa skutečně začne stavět, nebude mít Abbás na domácí politické scéně mnoho manévrovacího prostoru pro přesvědčení vlastních radikálů o pokračování rozhovorů.