V ulicích Kábulu vlály ve středu vlajky Talibanu. Nesli je někteří z asi desítky tisíc protiamericky naladěných demonstrantů, kteří skandovali hesla přející „smrt“ těm, kdo podle nich škodí Afghánistánu – Americe, křesťanům i Karzáímu.

Demonstrace, kterou policie rozháněla střelbou do vzduchu a při které bylo zraněno nejméně 45 lidí, převážně policistů, je další ze série protestů proti pálení koránu ve Spojených státech.

Přicházejí navíc jen několik dnů před parlamentními volbami, které mají proběhnout tuto sobotu.

Pokud by se v nich dostali do parlamentu noví poslanci, mohla by podle pozorovatelů vzniknout určitá mocenská protiváha k současnému prezidentovi Hamídu Karzáímu, který bývá kritizován za korupci a napojení na klany svých příbuzných a který v posledních měsících svým jednáním opakovaně rozzlobil i své dřívější zahraniční spojence.

Tři miliony falešných průkazů

Už nyní je však zřejmé, že druhé parlamentní volby od začátku invaze spojeneckých jednotek v roce 2001 budou provázet podobné potíže jako ty loňské prezidentské – média píší o četných případech zastrašování i podvodech.

Komise pro volební stížnosti v úterý oznámila, že objevila tři miliony falešných volebních průkazů, což představuje asi šestinu registrovaných voličů. Kdo za podvody stojí a kolik přesně se podvodných dokumentů našlo, nebylo úřady zveřejněno.

Největší hrozbou pro provedení hlasování jsou však výhrůžky talibanců, kteří celé hlasování odmítají, vyzývají obyvatele k bojkotu a chystají se prý k útokům na mezinárodní i afghánské cíle.

Čtvrtina křesel pro ženy

O poslanecká místa v dolní komoře afghánského parlamentu (Lidová rada, Vulusi džirga) usiluje v nadcházejících přímých volbách přes 2500 kandidátů, z čehož je zhruba 430 žen, kterým je vyhrazena necelá čtvrtina křesel.

Volební kampaň je pro ženy obzvlášť paradoxní. Do parlamentu jich kandiduje o čtvrtinu víc než při minulých volbách. Čelí ovšem nebývalému tlaku a zastrašování, jaké nepamatují od konce vlády Talibanu. Mnohé kandidátky jsou frustrovány tím, že kvůli výhrůžkám povstalců nemohly předstoupit před voliče a to hlavně na venkově. Pod obrovským tlakem jsou ale i mužští kandidáti. Ani oni nezůstali ušetřeni zastrašujících telefonátů a v průběhu volební kampaně byli nejméně čtyři kandidáti zabiti.

Předběžné výsledky letošních parlamentních voleb nejsou očekávány dříve než 8. října, konečné by měly být zveřejněny 30. října.