Při očividně koordinované sérii pumových útoků v nejméně desítce okrajových čtvrtí irácké metropole bylo v úterý večer zabito nejméně 63 lidí a zraněno 285 osob.

"Osmdesát procent z nich ale mohlo být po ošetření propuštěno domů, protože utrpěli jen lehká poranění," citovala agentura AFP ministra zdravotnictví Sáliha Mahdího Hasnávího.

Terčem násilí, které otřáslo iráckou metropolí pouhé dva dny po útoku teroristů na křesťanský kostel, se stala většinou šíitská předměstí, informovaly agentury.

Exploze byly podle dostupných informací způsobeny náložemi nastraženými v autech nebo na okrajích silnice, další lidé se stali oběťmi dělostřeleckých útoků. Násilnosti zasáhly nejméně deset různých okrajových částí irácké metropole.

Podle zdroje z ministerstva vnitra, citovaného agenturou AFP, bomby explodovaly mimo jiné poblíž restaurace ve čtvrti Husajníja na východě Bagdádu, dále pak mimo jiné v severních čtvrtích Aš-Šaab a Kázimíja a Ámil na jihu Bagdádu.

Nejtragičtější následky měl podle agentury AP výbuch nálože v autě zaparkovaném na lidovém tržišti ve čtvrti Sadr City, která je domovem zhruba dvou milionů šíitů. Při tomto útoku bylo zabito 15 osob a 23 dalších utrpělo zranění.

Navzdory jistému poklesu násilností ve srovnání s jejich vrcholným obdobím během sektářských střetů v letech 2006 až 2007, zůstává Irák - a zejména jeho metropole - nadále dějištěm krvavých atentátů a útoků.

Letošní říjen byl nicméně nejméně krvavým měsícem od listopadu 2009, jak vyplývá z bilance zveřejněné v pondělí ministerstvy zdravotnictví, obrany a vnitra.

Podle jejich údajů přišlo v říjnu o život celkem 194 Iráčanů, z toho 53 při nedělním útoku teroristů z Al-Káidy na syrskou katolickou katedrálu v centru Bagdádu.