Nepokoje v arabském světě

Aktuální zpravodajství, rozhovory, videa, fotogalerie a další články o protestech, které se jako "tuniská nákaza" šíří arabským světem, najdete v našem speciálu.

Měl to být důkaz, že Muammar Kaddáfí ještě neřekl poslední slovo. Vláda vzala v neděli ráno zahraniční novináře do města Zavíja, aby ukázala svou sílu. Místo toho tu ale reportéři viděli rebely, jak v centru města staví barikády a vztyčují svou vlajku.

„Jednotky bojující proti Kaddáfímu Zavíju obsadili,“ učinil z ranní obhlídky jasný závěr zpravodaj BBC.

Tvář revoluce

Podle televize Al-Džazíra už libyjská opozice ovládá celý východ země a z velkých měst ovládají Kaddáfího jednotky pouze Tripolis, kde se zabarikádoval i sám diktátor.

Oponenti režimu z východní části Libye v neděli oznámili ustavení Národní rady. Ta ale nemá být prozatímní vládou, nýbrž "tváří revoluce v přechodném období", zdůraznil mluvčí nové rady a dodal, že nevidí žádný prostor pro jakékoliv vyjednávání s Kaddáfího vládou.

Dvousettisícová Zavíja přitom leží jen 50km západně od Tripolisu a je posledním velkou aglomerací na cestě do metropole. Právě v tomto klíčovém městě nedaleko rafinérií a ropných terminálů se minulý týden sváděly urputné boje.

"Skoncovali jsme s Kaddáfím. Brzy padne. Musí teď odejít, ztrácíme trpělivost," citoval Reuters jednoho z demonstrantů v centru Závíje. "Kaddáfí je šílenec. Jeho lidi na nás stříleli granáty."

Stopy po kulkách

„Policejní stanice a vládní budovy byly vypáleny, graffiti namířené proti Kaddáfímu jsou všude. Mnohé budovy nesou stopy po kulkách,“ popisuje situace agentura AP.

Ta ale zároveň upozorňuje. že nedělní úspěch rebelů neznamená, že mají vyhráno. Na cestě do Tripolisu vyrostlo nejméně šest kontrolních stanovišť strážených Kaddáfího příznivci a tanky.

A také na předměstí Zavíji se příznivci plukovníka, který zemi tvrdou rukou a výstředními metodami vládl 41 let, připravují k útoku na ztracené město. Protirežimní síly jim chtějí čelit tanky a protiletadlovými střelami.

Záběry z dobyté Zavíji:

Evakuovaní Češi

Před násilnostmi a chaosem uprchlo podle OSN ze země za poslední týden sto tisíc lidí, zejména zahraničních dělníku. Nápor uprchlíků nejvíce pociťují sousední Tunisko a Egypt a OSN varuje před hrozící humanitární krizí.

"Je to humanitární krize, přijímací kapacity jsou dávno přečerpány, lidé spí venku. Vyzývám naléhavě k řešení tohoto problému. Celý svět se musí zmobilizovat, aby pomohl Egyptu repatriovat své občany," řekl  předseda regionálního výboru Červeného půlměsíce Mundži Slim.

Zhruba polovina z 22 českých občanů, kteří se chystali opustit Libyi, již z této nepokoji zmítané země odcestovala, druhá část se k tomu bezprostředně chystá. Z Tripolisu odletělo dnes odpoledne v maďarském speciálu pět zaměstnanců českého velvyslanectví, včetně velvyslance, a ještě jeden český občan. Podařilo se také evakuovat šest českých turistů z města Sabha. Ti odletěli pravidelnou linkou do Káhiry, kde se jich ujme česká ambasáda v Egyptě.

Ve východolibyjském Benghází, které je v rukou odpůrců režimu Muammara Kaddáfího, je dalších 11 českých občanů. Ti by měli odcestovat také ještě dnes britskou fregatou Cumberland na Maltu.

V Libyi ale nadále zůstává blíže neupřesněné množství českých občanek, které mají v zemi svoje rodiny. Ministr obrany Alexandr Vondra dnes řekl, že Česká republika měla pro evakuace v případě nouze připravený vojenský letecký speciál.