Během středy koloval Radou bezpečnosti OSN návrh rezoluce žádající bezletovou zónu nad Libyí, jednotky tamního vůdce Muammara Kaddáfího mezitím pokračovaly v bojích proti povstalcům na západě i východě země. Projednávané opatření by mohlo chránit Libyjce před leteckými útoky Kaddáfího sil, jednoznačnou mezinárodní podporu ale stále nemá. USA vyjádřily naději, že rada bude o sporné rezoluci hlasovat nejpozději ve čtvrtek. Podle Kaddáfího syna Sajfa Isláma však bude v Libyi do 48 hodin "po všem".

Tanky a dělostřelectvo loajalistů zaútočily na město Misuráta, poslední výspu povstalců na západě země. Povstalci prý útok odrazili, nejméně 11 lidí však bylo v bojích zabito. Novým útokům povstalců čelily Kaddáfího oddíly v Adžedábíji, které dobyly již v úterý. Adžedábíja je posledním důležitým bodem před baštou opozice Bengházím. Z tohoto města již odvolal své humanitární pracovníky Mezinárodní výbor Červeného kříže a libyjská armáda tamní vzbouřence vyzvala ke složení zbraní. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil znepokojení nad zprávami o chystaném útoku na Benghází a vyzval k zastavení palby.

Rezoluce o bezletové zóně nadále nemá jednoznačnou mezinárodní podporu. Podle ruského prezidenta Dmitrije Medveděva návrh umožňuje pozemní operace, přičemž pozemní intervence zahraničních sil by je pravděpodobně zatáhly do války. Jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy naopak vyzval k okamžité podpoře návrhu rezoluce, která by bezletovou zónu nad Libyí zahrnovala.

Výhrady k vojenské intervenci zopakovaly Německo a Itálie. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonvá řekla, že se se uvažuje o mnoha různých akcích na ochranu Libyjců proti jejich vůdci, který je zřejmě odhodlaný zabít co nejvíc svých občanů.

The New York Times pohřešuje čtyři novináře v zemi

Český ministr obrany Alexandra Vondra upozornil, že k zajištění ochrany civilního obyvatelstva v Libyi ještě nebyly splněny podmínky pro intervenci, které minulý týden stanovil summit EU. Zásah v Libyi podmínil jeho jasnou potřebou, jasným právním základem a podporou v regionu, připomněl Vondra senátorům.

Americký list The New York Times oznámil, že pohřešuje čtyři novináře, kteří pro něj kryjí dění v zemi. Deník byl s nimi naposledy v kontaktu v úterý, kdy se nacházeli v Adžedábíji. Britský deník The Guardian naopak oznámil propuštění svého korespondenta zadrženého minulý týden.

Mosty ke Kaddáfímu se mezitím pokusila obnovit první západní firma, italská ropná společnost Eni. Její šéf vyzval Evropu k opuštění sankcí proti Libyi.