Když jde o Izraelem obsazené syrské Golanské výšiny, mluví Syřané a jejich prezident jednohlasně. Obraz izraelského nepřítele a všudypřítomná tajná služba možná už ale brzy nebudou stačit na zajištění moci prezidenta Bašára Asada , napsala agentura DPA.

Povstání v provinčním městě, potyčka před ministerstvem vnitra, tucet "mučedníků": to ještě není revoluce. Přesto dostávají syrští funkcionáři pomalu strach. Nahlas to v Damašku ale nikdo neřekne.

Ti samí politici, kteří ještě před měsícem sebevědomě zdůrazňovali, že prezident Asad a jeho režim se těší mezi lidmi oblibě a nemají se prý proto čeho obávat, avšak nyní působí stále nervóznějším dojmem. Zcela diskrétně pak vypracovávají strategii na "přežití".

Každý den ohlašují nové mini-reformy, rozvojové projekty a opatření k potírání korupce. Zároveň se rojí pochopové ze státní bezpečnosti a snaží se zašlapat rozhořívající se ohníčky povstání. Střílejí ze samopalů, zatýkají odpůrce režimu a současně se snaží zdiskreditovat demonstranty.

Jednou z jejích strategií je přitom arabskými vládci s oblibou používané varování před spiknutím temných "cizích mocností". Chybět nesmí přirozeně ani obligátní poukazování na "sionistického nepřítele Izrael", který okupuje Golanské výšiny. V minulosti to možná fungovalo, ale poté, co se Tunisané, Egypťané, Libyjci a Jemenci úplně bez cizí pomoci pozvedli proti svým vládcům, působí tento argument poněkud vyčpěle.

"Tyto události jsou výsledkem americko-izraelské kampaně, na níž se podílí Abdal Halím Chaddám (bývalý syrský viceprezident žijící v exilu v Paříži). Chaddám dostává peníze od Harírího rodiny (bohatá sunnitská politická dynastie v Libanonu) a je symbolickou postavou korupce" - toto tvrzení se ve středu objevilo na jednom ze zpravodajských webů blízkých vládě jen pár hodin poté, co bylo v provinčním městě Dará zastřeleno šest lidí.

Současný první viceprezident Farúk Šará, který patří ke staré gardě vládní strany Baas, si v úterý povolal několik pečlivě vybraných novinářů, aby jim řekl, že "zahraniční vliv" není v zájmu Sýrie. Vláda prý už učinila opatření, aby po politováníhodných událostech v Dará zabránila chaosu.

Nové příležitosti pro mladé demonstrantům nestačí

Premiér Muhammad Nádží Utri ohlásil dva nové projekty, které mají přinést prospěch protestní generaci šestnácti- až třicetiletých Syřanů: První má vytvořit pracovní příležitosti pro mladé akademiky, druhý umožnit mládeži po ukončení školy praktické odborné vzdělání.

Avšak demonstranti, kteří se shromažďují v Damašku, Halabu, Dará a Idlibu k menším nebo větším spontánním protestním akcím, chtějí více. Žádají názorovou svobodu, nový zákon o politických stranách, svobodné volby. A chtějí, aby byli odvoláni nejen neschopní provinční guvernéři a úplatní vedoucí úředníci, nýbrž i obchodníci z temného okruhu prezidenta Asada s jejich vykřičenou pověstí zkorumpovaných osob.

Prezidentův bratranec vydělává na cigaretách

Nejvýše na tomto seznamu stojí oligarcha Ramí Machlúf, prezidentův bratranec. Podílí se na společnosti mobilního operátora Syriatel, jeho dobré kontakty mu umožnily vstup do obchodování v letecké branži. Vydělává na cigaretách v bezcelních obchodech a plochých televizních obrazovkách. Jeho impérium se tak rozšířilo, že Syřané už vtipkují o tom, že nemohou ve své zemi vůbec žít, aniž by odebírali Machlúfovy služby a zboží.

Proto také demonstranti v nepokojném městě Dará nezapálili jen veřejné budovy, nýbrž i pobočky Syriatelu. Také USA mají Machlúfa už delší dobu na mušce. Před dvěma lety ho americké ministerstvo financí zařadilo na seznam zkorumpovaných Syřanů, jejichž aktiva v USA - pokud existují - mají být zmrazena. Kromě toho je americkým občanům od té doby zakázáno obchodovat s Machlúfem a jeho firmami.

Není ještě jasné, zda nejnovější zatýkání a smrtelné výstřely proti demonstrantům v Dará postačí ke zmobilizování mlčící většiny Syřanů. Nikdo také nemůže říci, zda by ti, kdo by případně mohli po svržení Asadova režimu přijít k moci, byli lidé demokratického a moderního ražení. K Syřanům, kteří nyní vyzývají k "revoluci proti Asadovi, Machlúfovi a straně Baas", patří i jistý kmenový šajch, který na videu umístěném na serveru YouTube pranýřuje korupci a brutalitu režimu v tradiční pokrývce hlavy.