V násilnostmi zmítané Sýrii zmizeli v sobotu dva zaměstnanci agentury Reuters. Kameraman Ezzat Basma a producent Ayat Basmat se vydali na cestu k hranicím Sýrie s Libanonem, kde měli domluvený odvoz ze země s taxikářem. Naposledy o sobě dali vědět, když poslali sms svému kolegovi v Bejrútu. ,,Právě vyjíždíme," citovala zprávu sama agentura Reuters. Ta už také v Sýrii kontaktovala patřičné orgány a požádala je o pomoc a případnou ochranu. Vzhledem k několikadenním protestům proti tamnímu prezidentovi Bašáru Asadovi se mohli stát terčem únosu.

Prezident chce lidu vysvětlit reformy

Syrský prezident Bašár Asad chce brzy vystoupit s projevem k národu, v němž vysvětlí současnou situaci v zemi a upřesní reformy, které má v úmyslu zavést. Oznámila to podle agentury AFP prezidentova poradkyně Busajna Šaabanová, podle níž už bylo přijato rozhodnutí o zrušení výjimečného stavu platícího v zemi od roku 1963. Asadovo vystoupení bylo ohlášeno den po krvavém potlačení protestního shromáždění ve městě Latakíja, při němž bylo podle nedělní bilance agentury SANA zabito 12 lidí a 200 zraněno.

Násilnostmi v Latakíji vyvrcholil týden největších protestů v Sýrii za 11 let Asadovy vlády. Jejich centrem se zpočátku stalo město Dará, kde bylo při potlačování demonstrací zabito od středy údajně až 100 lidí. Poté se protesty rozšířily po celé zemi a v sobotu vyvrcholily násilnostmi v Latakíji. V noci byly v klíčových sektorech tohoto města rozmístěny jednotky syrské armády s obrněnými vozy. Vojáci tam byli vysláni, aby "skoncovali s ničením a vražděním", napsal nedělní list Al-Vatan, blízký vládě.

Spory o tom, kdo vyprovokoval násilnosti

V reakci na násilí v Latakíji aktivisté syrského hnutí na obranu občanských svobod vyzvali ke generální stávce. Zatím ale není podle agentur jasné, zda občané tuto výzvu vyslyšeli.

Vláda a demonstranti se vzájemně obviňují s vyprovokování násilností v Latakíji. Podle demonstrantů začali střílet vládní vojáci, vláda naproti tomu v neděli obvinila ze střelby na lidi v Latakíji "ozbrojené skupiny", konkrétně pak "odstřelovače pálící ze střech domů".

Podle nedělního tvrzení listu Al-Vatan "nejsou zlotřilci (z Latakíje) Syřané a jejich národnost bude brzy odhalena".

Prezidentova poradkyně Šaabanová v sobotu před novináři obvinila "jisté palestinské uprchlíky z tábora Ramal u Latakíje, že stříleli na bezpečnostní síly a demonstranty s cílem vyprovokovat náboženské rozbroje a zvýšené napětí". Představitel Lidové fronty pro osvobození Palestiny-hlavní velení (PFLP-GC) ale jakékoli zapojení Palestinců z Ramalu do sobotních událostí v Latakíji popřel.

Latakíje je jedním z hospodářsky nejsilnějších měst Sýrie, obývají ji sunnitští muslimové, alávité a křesťané.

Prezident Asad se v sobotu pokusil uklidnit protestující propuštěním až 270 politických vězňů a stažením vojáků a policistů z předměstí Dará. Na sociální síti Facebook se nicméně objevily výzvy nejméně dvou protivládních skupin k pokračování v protestech až do "dosažení svobody".

V Jemenu má být vytvořena nová ústava

Jemenská vládní strana doporučila vytvoření nové vlády, která by připravila návrh nové ústavy opírající se o parlamentní systém, a to v souladu s reformními návrhy prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Členové ústředního výboru Lidového kongresu zdůrazňují rychlou potřebu vytvoření vlády, která by dostala za úkol připravit návrh nové ústavy země na základě parlamentního systému," uvádí se na internetové stránce jemenského ministerstva obrany.

V Jemenu se opozice a vládnoucí režim stále nejsou s to dohodnout na kompromisním postupu při realizaci politických změn.