Syrská vláda v úterý ohlásila přijetí zákona o zrušení výjimečného stavu, platného v zemi od roku 1962. Opozice ale nadále pokračuje v protestech, které ve městě Homs rozehnala policie střelbou a slzným plynem. Při zásahu zemřeli nejméně čtyři lidé.

Nové nepokoje jsou hlášeny také z Jemenu, kde policie zasáhla proti demonstrantům v Saná ostrou municí a granáty se slzným plynem. Zabiti byli podle agenturních zpráv nejméně tři lidé, další demonstrant přišel o život v Táizzu. Kolem 200 lidí utrpělo zranění.

V Homsu napětí trvá několik dní a tamní policejní zásahy si od neděle vyžádaly dvacítku mrtvých. Ministerstvo vnitra dnes varovalo obyvatele před pořádáním manifestací pod jakýmikoli hesly. "Vyzýváme lidi, aby přispěli k vytvoření stability a bezpečnosti, aby se neúčastnili pochodů, manifestací a shromáždění," uvádí se v ministerském prohlášení.

Syrské nepokoje si vyžádaly 200 obětí. Úřady připisují násilnosti radikálním muslimům, kteří prý působí hlavně v Homsu a Banijásu. "Předchozí události odhalily, že se jedná o ozbrojené povstání, které vedou ozbrojené skupiny patřící k salafistům," tvrdí ministerské prohlášení.

Homské nepokoje vyvolala smrt jednoho z místních kmenových vůdců, který zemřel ve vazbě. Policisté pak o víkendu stříleli i do pohřebního průvodu. V pondělí lidé vyšli do ulic s jasným požadavkem na svržení prezidenta Bašára Asada. Do Homsu ani do dalších měst, v nichž se protestuje, se nedostanou nezávislí novináři. Několik zahraničních žurnalistů bylo ze Sýrie buď vyhoštěno, nebo jsou ve vazbě.

Násilí provází také protesty v Jemenu, kde si lidé chtějí rovněž vynutit odchod prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Tam jde počet obětí do stovky, ale podle dnešní informace UNICEF je mezi oběťmi i 26 dětí. Většina z nich podlehla střelným zraněním. Postřeleno prý bylo 36 dětí a skoro 50 zraněno kamením nebo holemi.