Spojené státy znepokojují zprávy o shromažďování jednotek syrské armády u turecké hranice. Podle americké ministryně Hillary Clintonové by to mohlo vyvolat eskalaci krize v celé oblasti. USA o problému jednají s Tureckem, kam před armádními zásahy a zatýkáním prchají tisíce Syřanů.

Clintonová ve čtvrtek prohlásila, že má zprávy, že syrská armáda obklíčila a útočí na město Chirbat al-Džúz, které je pouze půl kilometru od hranice.

"Je-li to tak, pak tato agresivní akce jenom zhorší už tak nestabilní situaci syrských uprchlíků. Budeme svědky stupňování konfliktu, jestliže syrští vojáci neukončí útoky a provokace, jež nejen ohrožují syrské občany, ale mohou vyprovokovat i pohraniční střety," řekla ministryně.

Sama o tom prý hovořila s tureckým protějškem Ahmetem Davutogluem a prezident Barack Obama s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem. "Je to další příklad toho, kam až je režim syrského prezidenta Bašára Asada ochoten zajít k potlačení občanů místo toho, aby se s nimi snažil spolupracovat a řešit jejich legitimní nároky," řekla.

USA nedávno vyslaly do Sýrie po delší přestávce svého velvyslance ve snaze znormalizovat vztahy. V posledních dnech ale vyostřily vůči Asadovi tón. Syrský prezident podle nich ztratil důvěru Syřanů a měl by buď zavést reformy, nebo odstoupit.

Turci budou chránit vlastní zájmy

Vztahy Turecka k Sýrii byly v 90. letech napjaté kvůli údajné syrské podpoře kurdských separatistů. Zlepšily se nedávno a Turecko doposud prokazuje vstřícnost vůči prchajícím Syřanům.

Clintonová ale řekla, že Asad jedná nebezpečně, jestliže konflikt přenáší k turecké hranici. "Doufám, že Syřané znají své dějiny. Není to poprvé, co jejich provokace může přinutit Turky k ochraně vlastních zájmů," sdělila.