Izrael v neděli varoval všechny, kdo se chtějí připojit ke flotile pro Gazu, před následky. Ta by měla ke konci příštího týdne dorazit ke Gaze s potravinami i léky a také cementem, kvůli námořní blokádě ze strany Izraele ji ale s největší pravděpodobností místo vyložení nákladu čeká střet s námořním komandem Izraele.

Mezinárodní protestní akce se účastní intelektuálové a spisovatelé ze 22 zemí světa, kteří chtějí na problém blokády území znovu upozornit.

Flotila pro Gazu vyplula poprvé minulý rok. Na jednu z lodí tehdy zaútočila izraelská armáda a usmrtila devět aktivistů. Při ostrých potyčkách zemřelo prý také sedm izraelských vojáků, na které účastníci protestu použili nože i střelné zbraně.

V neděli, kdy z Korsiky vyplula francouzská loď, aby se připojila k další zhruba desítce plavidel Flotily pro Gazu, Izrael prohlásil, že jde o "velmi nebezpečnou provokaci, která je organizována Západem a islamistickými extremisty napojenými na Hamás", píše agentura AP.

Jak k tomu dodal šéf tiskového oddělení izraelské vlády Oren Helman, zahraničním novinářům by se tímto protestem mohla uzavřít cesta na půdu Izraele na příštích deset let. Bezpečnostní jednotky jim také zabaví všechny věci.

Jde totiž prý o zcela jasný politický čin, který záměrně porušuje izraelský zákon, nikoli o humanitární pomoc. A tím, že se zhruba 350 aktivistů bude navíc snažit prolomit námořní blokádu, má prý Izrael právo na sebeobranu, uvedl zástupce Izraele při OSN Ron Prosor.

Může tak, stejně jako tomu bylo v loňském roce, dojít ke střetům mezi armádou a účastníky plavby. Izraelci zaútočili na loď Mavi Marmara a zabili přitom devět aktivistů z Turecka. Později sice připustili možné "chyby" při zásahu, jednalo se ale prý spíš o omyly.

Podívejte se, jak útok na loď Mavi Marmara předkládala izraelská armáda:

Izraelská armáda u lodě Mavi Marmara

Vedle účastníků ze Spojených států, Řecka, Turecka, Francie nebo Velké Británie, se k flotile svobody minulý rok připojili také čtyři čestí novináři. Museli ale podepsat souhlas s deportací a byly jim odebrány pasy. Většina z nich nedostala zpátky ani osobní věci.

Druhá francouzská loď vypluje z Řecka, dále ve flotile budou italská, irská a španělská loď a rovněž plavidlo vypravené společně Řeckem, Švédskem a Norskem. Jednu loď vyslala také komunita Palestinců v diaspoře. Mavi Marmara se k flotile tento rok nepřipojí.

Další z videí, jak útok na loď Mavi Marmara předkládala izraelská armáda:

Izraelská armáda na palubě lodi Mavi Marmara

Setkat se mají na otevřeném moři. Jeden z řeckých organizátorů kapitán Vangelis Pisias řekl, že Řecko je východištěm flotily vzhledem ke své zeměpisné poloze a historickým vztahům s arabskými státy. "To, co se stalo loni, nás zneklidňuje, ale jsme odhodláni do Gazy se dostat. Nehodláme jenom prolomit blokádu, ale dokázat Izraelcům a ostatním občanům oblasti, že mají právo na harmoničtější soužití než dosud," řekl Pisias.

Izrael vyhlásil blokádu Gazy v roce 2006, kdy došlo k únosu jednoho z jeho vojáků Gilada Šalita. O rok později podmínky ještě zpřísnil. Platí tak zákaz vývozu palestinského zboží z pásma, dovoz čehokoli, co by bylo využitelné k výrobě zbraní, i námořní blokáda.

Izraelská armáda u lodě Mavi Marmara

Izraelská armáda na palubě lodi Mavi Marmara