Syrští vojáci útočí na sedmsettisícové město Hamá, z centra se během dne ozývaly výbuchy a nyní tam prý směřují posílené tankové útvary. Podle informací opozice vojáci ostřelovali především obytné čtvrti a v poledne obsadili hlavní náměstí Orontos.

Ostřelování centra Hamá z těžkých zbraní zesílilo podle svědků už v noci z úterý na středu. Po večerní modlitbě se v centrální čtvrti Alamejn pokusila skupina muslimů uspořádat protestní demonstraci, ale byli rozehnáni střelbou.

Agentura Reuters cituje jednoho z obyvatel Hamá, podle něhož se syrské jednotky snaží využít pozornosti, kterou k sobě poutá zahájený proces s bývalým egyptským prezidentem Husním Mubárakem v Káhiře. Zatímco se média soustředí na Mubárakův proces, syrské vedení se prý pokusí odpor v Hamá definitivně zlomit.

Nevládní aktivisté informují západní novináře i o zesíleném napětí v metropoli Damašku, kde se ohniskem odporu stalo předměstí Muádhamíja na západním okraji města.

Už v pondělí tam pronikly tanky a v úterý se v Muádhamíji konal pohřeb šestnáctiletého chlapce, kterého vládní vojáci zastřelili během protestní demonstrace. Další pohřeb, který se v úterý večer konal ve čtvrti Erbín, napadli palbou odstřelovači a zabili nejméně jednoho člověka.

Nové útoky hlásí opoziční aktivisté i z Damašku, přístavního města Lázikíja a z Hasadže na severovýchodě země. Po ukončení úterních modliteb měly začít nové demonstrace, ty však armáda údajně rozehnala palbou do věřících.

 

Postup armády doprovází i syrská mediální propaganda. Státní agentura SANA napsala, že "ozbrojené skupiny teroristů" v Hamá zabily osm policistů. Celkem prý v boji s protivládními ozbrojenci padlo už na 500 vládních vojáků a policistů.

O situaci jedná Rada bezpečnosti OSN v New Yorku. Nemůže se shodnout na formulaci protisyrské rezoluce, která by postup Bašára Asada proti civilnímu obyvatelstvu odsoudila. 

Nečinnost Rady bezpečnosti přiměla skupinu amerických poslanců, aby připravili návrh zákona na posílení protisyrských sankcí USA. Republikánský senátor Mark Kirk inicioval návrh zákona, který by postihl společnosti obchodující se syrským režimem, investující do syrského energetického sektoru nebo nakupující syrskou ropu.

Od března, kdy protivládní nepokoje v Sýrii propukly, bylo podle syrských nevládních organizací nejméně 1700 lidí zabito, tři tisíce lidí se pohřešuje a 12 tisíc osob režim za účast v demonstracích poslal do vězení.