O situaci v zemi dnes bude na mimořádné schůzce jednat i Rada bezpečnosti OSN.

"Budoucnost Sýrie musí určit její lid, prezident Bašár Asad mu ale stojí v cestě. Jeho výzvy k dialogu a reformám znějí prázdně, zatímco vězní, mučí a vraždí své vlastní lidi. Vytrvale jsme říkali, že prezident Asad musí vést přechod k demokracii, anebo mu přestat překážet. Nic ale nevedl. V zájmu syrského lidu tak nastal čas pro to, aby prezident Asad odstoupil," uvedl Obama.

Snaha o izolaci Sýrie

Zároveň oznámil "bezprecedentní sankce", jejichž cílem je prohloubit finanční izolaci Asadova režimu a dále narušit jeho schopnost financovat násilné akce vůči Syřanům. Šéf Bílého domu proto nařídil okamžitě zmrazit všechna aktiva syrské vlády podléhající americké jurisdikci a zakázal americkým občanům podílet se na transakcích se syrskou vládou. Zakázal také dovoz syrské ropy a ropných produktů do USA a americké podnikatelské aktivity a investice v této zemi.

Asadova vlády již protesty v Sýrii krvavě potlačuje pět měsíců. Proti lidem nasadila například tanky či námořnictvo. Od března v zemi podle ochránců lidských práv přišlo o život kolem 2000 lidí, z nichž asi 1600 byli civilisté. Zatčeno je 12 000 osob. Režim za původce násilností označuje teroristy a zločinecké gangy a pokračuje v zásazích navzdory sílícímu mezinárodnímu tlaku.