Americký velvyslanec v Damašku Robert Ford opustil z bezpečnostních důvodů Sýrii, a to na dobu neurčitou. Ambasador byl podle amerického ministerstva zahraničí terčem hrozeb fyzického napadení.

"Velvyslanec Ford byl stažen zpět do Washingtonu. Stalo se tak kvůli věrohodnému ohrožení jeho osobní bezpečnosti v Sýrii," řekl mluvčí úřadu. Do Sýrie se diplomat podle něj vrátí, až se v zemi změní bezpečnostní situace.

Syřané od března demonstrují proti autokratickému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zásahy bezpečnostních sil proti demonstrantům v ulicích měst si už vyžádaly kolem 3000 mrtvých.

Po nedávné smrti bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vyšli Syřané do ulic svých měst opět ve velkém počtu a vyhrožovali prezidentovi. Při pátečních protestech tak v Sýrii přišlo o život nejméně 19 lidí.

Vlivný americký senátor a bývalý republikánský prezidentský kandidát John McCain v neděli v Jordánsku uvedl, že blížící se konec operací NATO v Libyi zvýšil možnost vojenské intervence v Sýrii. "Teď, když vojenské operace v Libyi končí, je čas zvážit, jaké omezené vojenské operace přicházejí v úvahu na ochranu životů civilistů v Sýrii," uvedl senátor.

Ochrana civilistů byla důvodem náletů letadel Severoatlantické aliance v Libyi, kde letos protesty proti režimu Muammara Kaddáfího přerostly v povstání. Vzbouřenci nakonec i se zahraniční podporou triumfovali a libyjského diktátora minulý týden dopadli a zabili. "Asadův režim by si neměl myslet, že mu projde masové vraždění. Kaddáfí tuto chybu udělal a stálo jej to všechno," uvedl McCain.

Deník The Los Angeles nicméně připomíná, že syrští vzbouřenci na rozdíl od libyjských rebelů o zahraniční pomoc nežádají. Podle některých názorů je ale v zemi patová situace a k Asadově pádu může přispět jen nějaká forma vnější intervence. Zásah NATO se nicméně považuje za krajně nepravděpodobný.