Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v pátek schválila rezoluci k Íránu, v níž požaduje bezpodmínečné a úplné vysvětlení všech sporných bodů íránského jaderného programu. Všechny odpovědi na nezodpovězené dotazy má Teherán dodat nejpozději do března.

Pro rezoluci se vyslovilo 32 z 35 členů rady guvernérů, zástupci Kuby a Ekvádoru byli proti a Indonésie se hlasování zdržela. Text rezoluce podle DPA vypracovali společně diplomaté z USA, Francie, Velké Británie, Německa, Číny a Ruska.

Írán: Jaderný program nezastavíme "ani na sekundu"

Washington v reakci na hlasování rady uvedl, že rezoluce zvýší tlak na Írán, aby upustil od snah vyrobit jadernou bombu. Íránský zástupce u MAAE ale novinářům řekl, že rezoluce MAAE pouze posílí rozhodnutí Teheránu pokračovat v programu.

Írán podle něj nezastaví obohacování uranu "ani na sekundu" a zároveň se nezúčastní blížících se jednání blízkovýchodních zemí o jaderných zbraních.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney řekl, že rezoluce podtrhla "prázdnotu íránských výroků" o tom, že íránský program slouží výlučně mírovým účelům. Zdůraznil, že USA budou pokračovat v tlaku, dokud se Írán nerozhodne, že "nynější cestu mezinárodní izolace" opustí.

MAAE počátkem minulého týdne předložila nejnovější zprávu o jaderném programu Íránu, v níž obviňuje Teherán, že provádí testy s vysoce výbušným materiálem. To prý naznačuje, že pracuje na jaderné zbrani. Na podporu svého tvrzení MAAE předložila zástupcům 35 členských států mimo jiné satelitní snímky.

Teherán zprávu mezinárodní agentury OSN bezprostředně po jejím zveřejnění odmítl jako nevyváženou a politicky motivovanou. Trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

Izrael vyzývá k vojenskému zásahu

Íránský zástupce při MAAE Alí Akbar Soltaníja po hlasování o rezoluci oznámil, že Írán se nezúčastní jednání zemí Blízkého východu o tom, jak zbavit svět jaderných zbraní. Dvoudenní rozhovory mají na půdě MAAE začít 21. listopadu. Soltaníja ale nevěří, že setkání bude "plodné", a Teherán se ho proto "nezúčastní".

Soltaníja také zpochybnil plán šéfa MAAE Jukiji Amana poslat do Íránu vysoce postavený tým, který by vyjasnil všechny otevřené otázky. Amano o něm informoval ve čtvrtek a řekl, že čeká na odpověď Íránu. Podle Soltaníji se ale mise nyní uskutečnit nemůže a čas a způsob její realizace musí být pečlivě prozkoumány.

Západní státy vyjádření Teheránu zpochybňují. Jedním z nejhlasitějších kritiků íránských nukleárních ambicí je Izrael, který vyzývá k vojenskému zásahu proti jaderným zařízením Teheránu.

Moskva a Peking se dlouhodobě stavějí proti sankční politice v mezinárodní politice, nicméně loni v červnu podpořily v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o sankcích proti Íránu za jeho neprůhledný jaderný program. Součástí sankcí byl i zákaz prodeje zbraní, který vedl ke zrušení některých velkých ruských dodávek.