Jednotky prezidenta Bašára Asada v pondělí ráno znovu bombardovaly město Homs. Podle opozičních zdrojů zemřelo až padesát lidí a 150 dalších je zraněno.

Na záběrech arabských satelitních televizí z ulic města je vidět dým stoupající z obytných domů a jsou slyšet výbuchy explozí. Podle opozičních aktivistů jsou mezi mrtvými hlavně civilisté.

"Podle bilance, kterou jsme ráno obdrželi od různých opozičních aktivistů, si od šesti hodin ostřelování vyžádalo padesát mrtvých, většinou civilistů," řekla v jordánském Ammánu agentuře Reuters mluvčí Syrské národní rady (SNC), která sdružuje hlavní opoziční proudy v zemi. "Režim se chová, jako by byl imunní vůči mezinárodním výzvám k ukončení násilností," prohlásila mluvčí.

Terčem ostřelování se údajně stalo i město Zabadání, ležící v horském pásmu severozápadně od Damašku u libanonských hranic. Už několik týdnů je tato oblast pod kontrolou protivládní opozice.

Útok v Homsu, který opozice označila za "masakr", se soustředil na centrální obytnou čtvrť Bábá Amru, která byla od rozbřesku vystavena silnému ostřelování. Podle koordinační centrály opozice byla řada obytných domů zničena palbou z minometů a raketometů.

Raketou byla podle agentury AFP zasažena i místní nemocnice. Záchranáři se pokoušejí vyvézt zraněné z poničených domů a ukrýt je v mešitách. Po dvouhodinovém ostřelování čtvrti Bábá Amru se palba rozšířila i na sousední části města.

Asad prý navíc poslal k Homsu tanky připravené zaútočit. SNC proto vyzvala OSN, aby "co nejrychleji zabránilo dalšímu masakru a zdevastování celého města".

Největší útok syrská armáda armáda v noci z pátku na sobotu podle zpráv televizních stanic Al-Arabíja a Al-Džazíra bombardovala několik čtvrtí v Homsu a zabila přes 200 lidí. Některé zdroje dokonce informují o 300 mrtvých.

Režim prezidenta Asada popřel, že by masakr byl dílem vládních sil. Za útokem prý naopak stojí ozbrojené skupiny podporující opozici, které chtěly ovlivnit sobotní hlasování v OSN.

Rusko-čínské veto

Radě bezpečnosti OSN se nakonec přijmout rezoluci proti režimu Bašára Asada nepodařilo - kvůli vetu Ruska a Číny. Rezoluce podporovala plán arabských států na řešení krize v zemi, který počítal s odstoupením Asada a přechodem k demokratickým reformám.

Čínská státní média své postavení vůči navrhované rezoluci obhajují. Tlak západních zemí označují za nesprávný a připomínají operace v Afghánistánu, Iráku a Libyi, píše server BBC News.

"Situace v Sýrii se stále zhoršuje a počet civilních obětí roste. To, že jsme vetovali rezoluci Rady bezpečnosti OSN, neznamená, že povolujeme otěže a necháváme tento srdce drásající stav pokračovat," píše list People´s Daily. Čína prý naopak od Západu jedná vůči syrskému lidu "zodpovědně".

Jak uvedl ománský ministr zahraničí Júsuf bin Aláví bin Abdalláh, už v sobotu se v saúdskoarabském Rijádu sejdou zástupci šesti členských států Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) a budou o situaci vSýrii jednat.