Írán neumožnil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) přístup na vojenskou základnu Parčín, kde chtěli zástupci MAAE prověřit své pochybnosti o íránském jaderném programu.

Nejvyšší íránský vůdce zároveň prohlásil, že jaderná strategie jeho země se nezmění. Před případným izraelským útokem na íránská jaderná zařízení ve středu znovu varovala Moskva a vyslovila podezření, že k útoku na Írán by mohla být použita vojenská základna USA v Kyrgyzstánu.

MAAE ve středu vyjádřila zklamání nad výsledky dvoudenní návštěvy své delegace v Íránu. "Zástupci agentury opakovaně požadovali přístup na vojenskou základnu Parčín, Írán ale povolení k návštěvě neudělil," uvedla MAAE v prohlášení, které vydala v noci na dnešek.

Smyslem návštěvy MAAE v Íránu, už druhé za poslední měsíc, bylo vyjasnění sporných bodů íránského jaderného programu. Mnohé země nevěří tomu, že íránský jaderný program je výhradně civilní, jak tvrdí Teherán.

Řada z nich proto letos dále zpřísnila protiíránské sankce a hovoří se i o možnosti izraelského útoku na íránská jaderná zařízení.

Rusko: Útok na Írán by byla katastrofa

Před podobným scénářem ve středu znovu varovalo ruské ministerstvo zahraničí. "Jakýkoli vojenský scénář proti Íránu by byl katastrofický pro region a pravděpodobně i pro celý systém mezinárodních vztahů," varoval na tiskové konferenci v Moskvě náměstek ministra Gennadij Gatilov.

"Doufám, že Izrael si je vědom případných následků," konstatoval Gatilov. Vyjádřil přesvědčení, že podobná vojenská operace by neměla naději na úspěch.

Rusko ve středu rovněž dalo průchod obavám, že americká vojenská základna v Kyrgyzstánu by mohla posloužit v případě útoku na Írán. USA využívají leteckou základnu Manas na severu země k logistické podpoře svých bojových operací v Afghánistánu.

Rozložení americké a íránské armády u Perského zálivu

"Nelze vyloučit, že toto zařízení bude využito v případě konfliktu s Íránem," prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí v Moskvě Alexandr Lukaševič.

Podle ruské diplomacie by USA mohly kontroverzní íránský jaderný program využít jako záminku pro vojenský útok na tuto zemi, a pak by se mohly snažit ovládnout zásoby zemního plynu v postsovětských zemích ve Střední Asii.

Navzdory hrozbě vojenské úderu ve středu nejvyšší íránský vůdce prohlásil, že jaderná strategie jeho země se nezmění. Ajatolláh Alí Chameneí řekl, že Írán nezmění svůj jaderný program bez ohledu na mezinárodní sankce, vraždy ani jiný nátlak. "Žádná překážka nemůže zastavit jaderné dílo Íránu," řekl ajatolláh.

Teherán ve středu zároveň v souvislosti s protiíránskými sankcemi oznámil, že nebude prodávat ropu žádné společnosti, která tuto surovinu poskytuje Británii a Francii. Reagoval tak na sankce, které na něj za jeho kontroverzní jaderný program uvalily západní země.

Rozložení americké a íránské armády u Perského zálivu