Karel Schwarzenberg spolu se zástupci dalších 69 států zúčastní konference o Sýrii, která proběhne v pátek v Tunisu.

"Jejím hlavním cílem je řešení humanitární krize v Homsu," řekl pro IHNED.cz expert z ministerstva zahraničí Jiří Ellinger, který Schwarzenberga do Tunisu doprovází.

Jednotlivé země budou o textu rezoluce společně jednat u kulatého stolu. Chtějí v ní Asada požádat, aby do Homsu, který je centrem syrské opozice, umožnil vstup humanitárním pracovníkům OSN, uvedl Ellinger.

Na schůzku nebyli přizváni zástupci syrské vlády, ale pouze exilová opozice. Mezinárodní společenství zde s nimi chce podle mluvčího ministerstva Víta Koláře začít "neformální dialog".

Konference má vyslat Asadovi "jasný signál, že celý svět kromě Hizballáhu a Íránu stojí proti němu," řekl Ellinger.

Čína a Rusko nepřijedou

Rusko kvůli neúčasti syrské vlády konferenci bojkotuje. Čína, která se v Radě bezpečnosti OSN v otázce Sýrie připojuje k názorům Moskvy, svou účast rovněž odmítla.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, jež se má také konference zúčastnit, v pátek podle agentury AFP oznámila, že do Tunisu byla pozvána i opoziční exilová Syrská národní rada (SNC), o jejíchž představitelích se prý arabské a další země organizující setkání shodli, že jsou důvěryhodní.

Podle Reuters se očekává, že rezoluce uzná SNC jako legitimního zástupce syrského lidu, který usiluje o mírovou demokratickou změnu.

Rusko i Čína potvrdily, že odsuzují jakékoli represe vůči režimu v Damašku. Ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho čínský protějšek Jang Ťie-čch opětovně vyzvali k zahájení jednání mezi syrskou vládou a opozicí bez předběžných podmínek.

V Tunisu jsou očekáváni zejména ministři zahraničí arabských států, které navrhly text rezoluce, již Rusko s Čínou začátkem února vetovaly, i ministři zahraničí zemí EU. Clintonová ve čtvrtek vyjádřila předsvědčení, že syrské opozice bude zvyšovat svou schopnost obrany i schopnost podniknout ofenzivní akce.

72 hodin na ukončení násilí

Podle agentury AP se účastníci tuniského jednání chystají režim prezidenta Bašára Asada vyzvat, aby souhlasil s příměřím a umožnil humanitární pomoc v oblastech nejvíce zasažených údery syrských sil. Asadův režim by prý na splnění těchto požadavků mohl dostat lhůtu 72 hodin, jinak by zřejmě čelil dalším a dosud neupřesněným restrikcím.

SNC, která je považována za hlavní opoziční skupinu, hodlá na konferenci požádat o vytvoření bezpečných zón na ochranu civilistů u syrských hranic a o humanitární pomoc.

Syrské vládní jednotky střílí do civilistů v Damašku (18. únor 2012)

Tato organizace také chce, aby byly zřízeny koridory pro humanitární konvoje. Obrátila se na Rusko, aby pomohlo v tomto směru vyjednávat s Damaškem, ale Moskva v tom řešení nevidí.

Podle ní by to spíše přispělo k dalšímu násilí. Podle AP není jasné, zda se na koridorech účastníci konference shodnou, protože takový krok by téměř jistě vyžadoval vojenskou účast.

Dalším požadavkem opozice bude poskytnutí vojenské pomoci. Účastníky konference prý požádá, aby nebránili v této pomoci těm státům, které budou ochotny poskytnout vojenské poradce, zbraně a výcvik.

Kofi Annan vyslancem

Zvláštním vyslancem OSN a Ligy arabských států (LAS) pro Sýrii byl jmenován bývalý generální tajemník světové organizace Kofi Annan.

O obsazení postu podle agentury Reuters rozhodli současný generální tajemník OSN Pan Ki-mun a šéf LAS Nabíl Arabí.

OSN v prohlášení uvedla, že Annan bude dobrým zprostředkovatelem, jehož cílem bude ukončit veškeré násilnosti a porušování lidských práv, a také podpora mírového řešení syrské krize.