Před pátečními parlamentními volbami v Íránu je situace v zemi bezpečnější a klidnější, než tomu bylo při předchozích volbách.

Prohlásil to ve čtvrtek šéf íránské policie Esmáíl Ahmadí Moghaddam, podle něhož se volby budou konat v "naprostém bezpečí".

Íránci se k urnám vydají poprvé od sporných prezidentských voleb v roce 2009, po kterých v zemi propukly bezprecedentní protesty.

"V současnosti nemáme žádné problémy s bezpečností a policie je zcela připravena na bezpečné volby," prohlásil podle AFP Moghaddam.

Íránci budou v pátek vybírat 290 poslanců, kteří zasednou po příští čtyři roky v jednokomorovém parlamentu. Hlavní reformátorská hnutí se rozhodla volby bojkotovat na protest proti represím, kterým čelili od sporného znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009. Po něm v zemi propukly protesty, které Írán uvrhly do jedné z nejhorších krizí v dějinách.

Agentura APA napsala, že v Teheránu byly v minulých dnech posíleny policejní hlídky na hlavních dopravních tazích, úřady zatkly několik členů opozice, internetové připojení bylo pomalejší a několik telefonních linek bylo zrušeno, aby úřady utlumily možné nepokoje v zárodcích.

Během jediného týdne, kdy trvala volební kampaň, byly ze střech odstraněny satelity, díky kterým mohou lidé zachytit některé zahraniční programy.

Vládnoucí režim volby tradičně chápe jako vyjádření popularity, které se těší mezi lidmi. Volební účast se obvykle pohybuje mezi 50 a 70 procenty.

Hodnověrné odhady účasti před pátečním hlasováním podle AFP k dispozici nejsou k dispozici, experti ale očekávají, že volební právo využije zhruba 60 procent voličů.

K masivní účasti vybídl Íránce jak Ahmadínežád, tak íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který apeloval na voliče, aby se dostavili v hojném počtu a uštědřili "políček nepřátelům" Íránu. Podle AFP jde o narážku na západní státy, se kterými je Teherán v ostrém sporu kvůli svému spornému jadernému programu.

Podle serveru CNN ale někteří Íránci ohledně voleb projevují méně nadšení. "Nebudu volit, takže se bojím hovořit," řekl reportérovi jeden z několika dotázaných, kteří se svěřili, že se k volbám nechystají.