Při bojích mezi syrskou vládou a povstalci ve čtvrtek došlo k významnému obratu.

Jednotky prezidenta Bašára Asada totiž po třítýdenním intenzivním bombardování donutily povstalce opustit Bábá Amr, nejdůležitější čtvrť ve městě Homs, které je baštou protivládního odporu.

Opozice tvrdí, že příslušníci vládních oddílů se ve čtvrti pustili do razií v domech a do zatýkání. Armádní zdroje naopak prohlásily, že vojáci začali civilistům rozdávat potraviny a pátrali po zbývajících zahraničních novinářích, kteří ve čtvrti uvízli.

Většina lidí, kteří o situaci v Bábá Amru informovali, však z místa uprchla, a tak jsou zprávy z násilím sužovaného místa útržkovité. Je zde však jedna výjimka: člověk s přezdívkou Sami.

Hlavně přežít

"Třesu se zimou. Sněží tady a úplně se třesu," řekl vzrušeným hlasem pro web Middleeastvoices.com bezprostředně poté, co z blízkosti Bábá Amru utekl se svojí rodinou. Ukryl se v domě jednoho ze svých přátel, který patří k povstalcům.

"Bylo to šílené. Slyšeli jsme ostřelování, střelbu ze samopalů a v ulicích se, myslím, bojovalo. Jen jsme odsud utíkali, bez ničeho."

V domě se třemi pokoji se v době telefonátu se Samim tísnilo na 20 lidí. "Nestaráme se o jídlo. Jsme tu, jen abychom zůstali naživu, protože včera úplně vypnuli elektřinu a vodu v celém městě. To je další krok režimu. Doufáme, že to nebude trvat dlouho."

On a jeho rodina prý utekli ve skupině spolu s několika rodinami. "V ulicích jsme viděli mnoho dalších rodin. Nesly si s sebou svoje věci, někteří lidé i průkazy totožnosti a peníze. Nikdo u sebe neměl jídlo nebo lékařské potřeby."

Strach z pomsty

"Armáda se snaží, co může, aby obsadila Bábá Amr (...), ale myslím, že se povstalecké jednotky z oblasti jen takticky stáhnou (...) a nebudou mít příliš velké ztráty," hodnotil situaci Sami, který je na sociální síti Twitter známý jako @samsomhoms.

Bojí se, že se po odchodu povstalecké armády začnou vládní jednotky mstít na civilistech. Útěk z města je prý nemožný.

"Jsou tu v ulicích stovky vojáků a desítky kontrolních míst. Můžou začít střílet kdykoli," dodal Sami přes Skype těsně předtím, než internetové spojení vypadlo.

Prezident Asad nakonec povolil, aby v pátek do Homsu vstoupili pracovníci Červeného kříže. Místním obyvatelům, které měsíc sužovalo bombardování vládních jednotek, dodají zásoby jídla a lékařských pomůcek.