Syrská vláda přistoupila na šestibodový plán zmocněnce OSN a Ligy arabských států (LAS) Kofiho Annana na řešení krize v Sýrii. Oznámily to agentury s odvoláním na Annanovo sdělení novinářům v Pekingu.

Jde o "důležitý počáteční krok, který by mohl přinést konec násilnostem," citovala televize BBC Annanova mluvčího.

"Doufáme ve spolupráci s nimi (syrským vedením), aby byl mírový plán realizován," řekl Annan podle agentury Reuters novinářům po svém setkání s čínským premiérem Wen Ťia-paem v Pekingu.

Annanův plán obsahuje především okamžité příměří mezi konfliktními stranami, stažení armádních jednotek a těžkých zbraní z obydlených oblastí, umožnění humanitární pomoci obyvatelstvu, propuštění vězňů, svobodu pohybu a přístup novinářů.

Syrské vládní jednotky v úterý podle agentury Reuters pronikly do severního Libanonu. Podle očitých svědků tam vojáci ničili hospodářské budovy na farmách a bojovali se syrskými dezertéry, kteří tam nalezli útočiště.

Syrský prezident mezitím přijel do města Homs v centrální oblasti země a navštívil tam čtvrť Bábá Amr. Tato povstalecká bašta čelila několik týdnů obléhání a ostřelování vládními silami, které ji nakonec 1. března dobyly a podřídily své kontrole.

"Prezident Asad provádí inspekci podmínek ve čtvrti Bábá Amr v Homsu," oznámila podle agentury AFP syrská státní televize. Jak dodala, odvysílá záběry z prezidentovy návštěvy.

Podle agentury AP plán obsahuje tyto body:

 - Sýrie se zavazuje spolupracovat s Kofim Annanem "v politickém procesu řízeném Syřany, jehož cílem je reagovat na zákonné touhy a obavy syrského lidu";

- Sýrie se zavazuje ukončit boje a bezodkladně zastavit pohyb jednotek a nasazení těžkých zbraní v osídlených oblastech. Sýrie přitom bude spolupracovat s Annanem v úsilí o zastavení všech násilností pod dozorem OSN. Annan bude usilovat o to, aby se k zastavení bojů zavázala i opozice;

- Sýrie přijme a zavede denní dvouhodinový "humanitární klid zbraní", aby mohla být distribuována pomoc a evakuováni zranění;

- Sýrie se zaváže, že zvýší "počet propouštěných osob, které byly svévolně uvězněny, a rychlost jejich osvobození". Poskytne rovněž seznam míst, kde jsou tito lidé drženi;

- Sýrie se zaváže, že zajistí volnost pohybu novinářů po celé zemi a zavede vůči nim "nediskriminační vízovou politiku";

- Sýrie se zaváže, že bude "respektovat svobodu sdružování a právo na pokojné demonstrace, jak to zaručuje zákon".

Roztříštěná syrská opozice

Stovky zástupců různých syrských opozičních uskupení a hnutí se na setkání v tureckém Istanbulu snažily dospět ke shodě ohledně společné strategie boje proti Asadovu režimu. Jeho odpůrci se podle agentury DPA shodli na minimální společné strategii: kromě humanitární pomoci chtějí i vytvoření zabezpečené ochranné zóny.

Ke sjednocení na společné platformě vyzvali syrskou opozici účastníci první schůzky skupiny zemí, která si říká Přátelé Sýrie a sdružuje příznivce syrské opozice. Druhá schůzka této skupiny se uskuteční v neděli v Istanbulu a zúčastní se jí i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Podle jednoho z účastníků dnešního opozičního setkání v Istanbulu pověří syrská opozice exilovou Syrskou národní radu (SNC), aby na schůzce Přátel Sýrie mluvila jménem všech. Do deseti dnů pak údajně má být změněna struktura SNC tak, aby skutečně reprezentovala všechny skupiny syrského lidu.