Použití nebo hrozba použití chemických zbraní (syrským režimem) jsou naprosto nepřijatelné a přinutilo by nás to revidovat náš postoj k situaci.

Shodli se na tom americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a šéf francouzského státu François Hollande.

Obama v pondělí otevřeně pohrozil Damašku vojenskou intervencí, pokud by režim chtěl nasadit chemické nebo biologické zbraně.

"Dosud jsem nevydal rozkaz vojensky zasáhnout v Sýrii," citovaly agentury z Obamova prohlášení. "Jestliže však uvidíme přemísťovat velké množství chemických nebo biologických zbraní nebo pokud budou použity, to by změnilo mou kalkulaci," upozornil prezident.

Cameron s oběma státníky hovořil telefonicky po návratu z dovolené. Hlavním tématem podle komuniké britského premiérského úřadu bylo, jaký postoj zaujmout k syrské krizi.

Cameron s Obamou i s Hollandem diskutovali o tom, jak nejlépe prodloužit podporu syrské opozici, od níž očekávají, že to bude věrohodná opozice.

Vyjádřili naději, že příští schůzka v Káhiře bude pro ni příležitostí ukázat opravdovou jednotu v dosažení cíle. Jednali také o tom, jak pomoci možné syrské vládě po nevyhnutelném pádu Bašára Asada.

Problém s uprchlíky

Předmětem jednání byla i tíživá situace syrských uprchlíků a vyjádřili naději, že mezinárodní společenství udělá více pro to, aby jim byl zajištěn přístup k humanitární pomoci.

Cameron řekl, že je nutná regionální a mezinárodní spolupráce v této oblasti. Zdůraznil nutnost pracovat v úzkém spojení s Tureckem Katarem, Saúdskou Arábií a dalšími.

Ujistil, že humanitární situace vyvolaná syrskou krizí bude hlavním bodem na ministerské schůzce Rady bezpečnosti OSN, kterou organizuje Francie 30. srpna v New Yorku.