Írán v pondělí popravil deset lidí odsouzených za pašování drog. Podle posledních zpráv se stal zemí s rekordním počtem vykonaných hrdelních trestů. Oznámil to zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v této zemi Ahmad Šahíd.

V Teheránu bylo v posledních osmi měsících popraveno 300 lidí, ale skutečný počet bude pravděpodobně mnohem vyšší, protože vláda zadržuje informace tohoto druhu, řekl Šahíd novinářům.

Zpravodaj uvedl, že loni bylo vykonáno 670 poprav, což je nejvyšší počet vykonaných poprav v poměru k počtu obyvatel.

"Nevidím, že by se toto číslo snižovalo," řekl Šahíd, který má ve středu předložit svoji poslední zprávu o lidských právech v Íránu ve výboru Valného shromáždění OSN.

Trest smrti podle islámského práva šaría hrozí v Íránu za vraždu, znásilnění, ozbrojené přepadení, obchod s drogami i za nevěru.

Podle zpravodaje se nový trestní zákoník, který byl předložen parlamentu, nevyjadřuje jasně k ukamenování, soudce ho může vždy povolit s odkazem na právo šaría. Nejasná také zůstává poprava nezletilých, které mezinárodní konvence zakazují.

Situace v Íránu se nezlepšila ani v otázce diskriminace žen, homosexuálů nebo etnických a náboženských menšin.

Šahíd ve zprávě upozorňuje na to, že obhájci lidských práv jsou biti a je jim vyhrožováno popravou nebo násilím. Ve vězeních je podle něho také více než 40 novinářů.

Zpravodaj se snažil zjistit dopad mezinárodních sankcí uvalených na Írán kvůli jeho spornému jadernému programu. Na šest milionů pacientů trpících vážnou chorobou bylo postiženo ekonomickými sankcemi západních zemí, píše vládní list Iran Daily s odvoláním na zdravotnického odborníka.

Teherán označil Šahídovu zprávu za "podjatou a politickou", která se opírá výhradně o "tvrzení skupin nepřátelsky naladěných vůči íránské vládě".