Írán odložil plánované spuštění výzkumného jaderného reaktoru v Aráku na rok 2014. S odvoláním na informace z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) to v sobotu uvedla agentura Reuters. Původně chtěl Írán spustit reaktor už ve třetím čtvrtletí příštího roku. Západní vědci vyjadřují obavy, že zařízení může sloužit k výrobě štěpného materiálu pro jadernou bombu.

Stavební práce na těžkovodním reaktoru v Aráku, který leží 190 kilometrů jihozápadně od Teheránu, začaly v roce 2006. Írán ani MAAE neuvedly, co způsobilo přinejmenším půlroční zpoždění při spouštění reaktoru.

Západní odborníci na jadernou energii vyjádřili obavy, že reaktor v Aráku může sloužit k výrobě jaderné bomby. Tento typ reaktoru totiž podle nich může zpracovat vyhořelé jaderné palivo na plutonium.

Teherán popírá, že by takovou výrobu chystal. Tvrdí, že reaktor v Aráku bude produkovat radioaktivní izotopy k medicínským a zemědělským účelům.

Západní země a Izrael se obávají, že Írán používá výzkumný a energetický jaderný program pouze jako zástěrku pro získání atomové zbraně. Hlavním zdrojem obav jsou především zařízení v Natanzu a Komu, kde Írán instaloval tisíce centrifug pro obohacování uranu. Teherán ale odmítá veškerá obvinění, že se snaží sestrojit jadernou bombu, a tvrdí, že jeho jaderný program je čistě mírový.