Izrael pozastaví převod daní vybraných pro palestinskou samosprávu. Oznámil to ministr financí Juval Steinitz s tím, že vláda zároveň jednomyslně schválila rezoluci, v níž odmítá čtvrteční rozhodnutí Valného shromáždění OSN o povýšení statusu Palestiny v OSN z entity na nečlenský stát.

Izrael pozastavením daní reaguje právě na změnu statusu. Jde už o druhý krok, v pátek kabinet premiéra Benjamina Netanjahua rozhodl o stavbě tří tisícovek bytů v osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

Premiér před zasedáním vlády prohlásil, že Izrael v odpovědi na rezoluci OSN, kterou označil za "útok proti sionismu", ještě navýší a urychlí osadnickou aktivitu.

"Dokud Izrael nebude uznán jako židovský stát a nebude schválena rezoluce o ukončení konfliktu, nebude ani palestinský stát," řekl Netanjahu.

Izrael vybírá ve prospěch Palestinců daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Měsíčně jde o 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun).

Steinitz prohlásil, že zadržené peníze použije na vyrovnání palestinských dluhů za elektřinu. "Říkali jsme předem, že to neprojde v klidu," prohlásil. Dluhy samosprávy za elektřinu činí dle Izraele asi 200 milionů dolarů.

Izraelci žádali Palestince, aby od požadavku na změnu statusu ustoupili, protože plnohodnotný stát mohou získat jedině bilaterálními rozhovory s Izraelem.

Zadržení daní jako odvetu použil Izrael už v roce 2006, kdy po volbách vstoupil radikální Hamas do palestinské vlády.

Palestinská samospráva z daňových příjmů vyplácí hlavně mzdy svým zaměstnancům. Představitel Palestinců Jási Abdid Rabbú ke Steinitzovu rozhodnutí řekl, že se Izrael provinil "pirátstvím a krádeží".

V dokumentu přijatém ve Valném shromáždění OSN je Palestina charakterizována jako stát v hranicích do války v roce 1967, tedy na území západního břehu Jordánu, pásma Gazy a východního Jeruzaléma.

(Je nám to velmi líto, ale kvůli velkému množství rasistických poznámek a velmi hrubých urážek byla diskuze pod tímto článkem vypnuta - red.)