Asadovy jednotky uzavřely po útocích na 13 kontrolních stanovišť syrské armády přístup do syrského hlavního města Damašku.

Ten je poslední dobou hlavním centrem bojů provládních sil a opozice, která se mimo jiné snaží ovládnout tamější letiště.

Bojuje se především na jižních předměstích metropole. Ty v noci na sobotu bombardovalo syrské letectvo, aby potlačilo povstalce.

V sobotu si také vojenské velení syrské opozice zvolilo do svého čela brigádního generála Sálima Idrise.

Idrise, jenž dříve působil v armádě prezidenta Bašára Asada, si vybralo třicetičlenné bojové vedení povstalců, které se v pátek utvořilo v Turecku. Podle agentury Reuters mu dominují islamisté.

Londýn varuje před použitím chemických zbraní

Britský ministr zahraničí William Hague Sýrii znovu varoval před použitím chemických nebo biologických zbraní. Británie má podle něj jisté indicie, že se syrská vláda na jejich použití připravuje.

"Londýn nikdy nevyloučil vojenský zákrok v této blízkovýchodní zemi," dodal Hague.

Damašek nicméně opakovaně popírá, že by zamýšlel použít zbraně hromadného ničení proti civilistům. Naopak dnes varoval před tím, že by chemické zbraně mohli použít povstalci, kteří tento týden obsadili chemičku východně od Halabu.

"Teroristické skupiny by mohly nasadit chemické zbraně... poté, co se zmocnily továrny na výrobu chlóru," uvedlo ministerstvo zahraničí v narážce na povstalce v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

V pátek podle opozice zahynulo při bojích v celé zemi nejméně 80 lidí. Od začátku krize v březnu 2011 v Sýrii násilně zemřelo více než 42 tisíc lidí a další statisíce uprchly do okolních zemí. Jen do Iráku jich podle informací agentury AFP dorazilo přes 63 tisíc.