Dvacetiměsíční konflikt v Sýrii se nechýlí ke konci, měla by proto vzniknout vláda národní jednoty. Viceprezident Farúk Šará podle televize Al-Džazíra řekl pro pondělní vydání libanonského listu Al-Achbár, že ani jedna z bojujících stran nemá šanci ve válce zvítězit. 

Situace v zemi je stále horší, konflikt může podle viceprezidenta urovnat pouze "historické smíření".

"S každým dnem se politické a vojenské řešení od sebe vzdalují. Měli bychom bránit existenci Sýrie, nebojujeme za jednotlivce ani režim," řekl Šará listu, který tradičně zastává prosyrské postoje. Viceprezident také prohlásil, že boj povstalců povede k anarchii a nekonečné spirále násilí.

Dle syrských vládních zdrojů citovaných agenturou Reuters Šará trvale prosazuje ve vládě dialog s opozicí a byl proti tomu, aby vláda na původně poklidné demonstrace reagovala vojensky. Ani prezident Bašár Asad si podle Šará není jist tím, jak se budou události vyvíjet. Prezident prý ale hovoří o "dlouhém boji a nezastírá, že chce věci řešit vojensky a dobrat se konečného řešení".

Nejdůležitější spojenec Sýrie Írán se v neděli vyslovil pro ústavní reformu a parlamentní a prezidentské volby, k nimž by Sýrii dovedla přechodná vláda. Teherán vyzval všechny povstalecké skupiny a vládu v Damašku k vytvoření "národního usmiřovacího výboru", jenž by vytvoření přechodné vlády připravil.

Írán kromě toho vyzývá k zastavení bojů v obydlených oblastech, k propuštění politických vězňů v Sýrii a k obnově oblastí zničených boji.

Ozbrojený konflikt mezi Asadovým autoritářským režimem a opozicí si za 20 měsíců vyžádal nejméně 30 000 lidských životů.

V centru Damašku, který byl prozatím bojů ušetřen, je nyní vidět mnoho vojáků, ozývají se vzdálené detonace a v ulicích jsou kontrolní stanoviště. Od časného rána se tvoří fronty lidí, kteří si potřebují nakoupit chléb. Dnes se bojuje také v Zamalce východně od Damašku, u Homsu a stále v seveorsyrském Halabu.