Až 15 tisíc poutníků očekávali v Betlémě na západním břehu Jordánu. Během dne jsou pro ně připraveny koncerty a různá představení.

Ceremonie vyvrcholí na náměstí Jesliček před bazilikou Narození Páně v Betlémě, která je vystavěna na místě, kde podle křesťanů Marie porodila Ježíše. Půlnoční mši ve zdejší bazilice bude, stejně jako loni, sloužit jeruzalémský patriarcha Fuád Tval.

Patriarcha se do Betléma vydal v rámci procesí z Jeruzaléma, cestoval v koloně 40 vozů. Do biblického města vstoupil skrze masivní želenou bránu, která je součástí betonové zdi, již Izrael postavil během vlny útoků palestinských radikálů v uplynulém desetiletí.

Na náměstí se již dopoledne za zvuků bubnů a dud shromáždily oddíly skautů, událost sledovaly stovky turistů. Zde také dav věřících uvítal konec procesí.

Do města se sjely pěvecké sbory z celého světa, které na náměstí Jesliček zpívají koledy. Palestinští skauti uspořádali průvod historickým centrem města. Pobožnosti vyvrcholí půlnoční mší. Oslav se tradičně zúčastňují i prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás a předseda palestinské vlády Salám Fajad.

Patriarcha Tval v Jeruzalémě, ještě před cestou do Betléma, prohlásil, že dnes se oslavuje nejen "narození Páně", ale také zrod Palestiny. Již před týdnem na předvánoční tiskové konferenci ocenil rozhodnutí OSN povýšit palestinský status a vyzval k podniknutí "kroků, které povedou k míru a stabilitě v regionu".

"Izrael nyní může vyjednávat na rovné úrovni dvou států pro dobro všech," řekl Tval. Dodal, že nevyřešená otázka Palestiny zůstává příčinou všech konfliktů v oblasti a že americký prezident Barack Obama by měl bezodkladně pracovat na posunutí mírového procesu vpřed.

O Vánocích se biblické město obvykle hemží turisty a křesťanskými poutníky. Dvě třetiny z 50 tisíc obyvatel Betlému tvoří muslimové a během roku tu jsou křesťané v menšině.