Když vstoupíte do prostor dubajského metra, hned na první pohled vás překvapí naleštěné mramorem obkládané zdi i dokonale čistá země bez sebemenšího smítka. Pro všechny cestující totiž platí, že za odhazování odpadků, "dělání" nepořádku nebo dokonce odplivnutí, mohou zaplatit pokutu ve výši 200 AED (v přepočtu přes tisíc korun).

Stejnou částku mohou inspektoři po cestujících požadovat například také za převážení alkoholických nápojů či zbraní.

Na pořádek a dodržování předepsaných pravidel navíc dohlíží více než tři tisíce bezpečnostních kamer rozmístěných v prostorách metra i v samotných vlacích.

Součástí vlakových souprav dubajského metra je vždy jeden speciální vagon určený pro přepravu žen a dětí. V jeho druhé polovině jsou pak umístěna sedadla pro držitele jízdenek tzv. Gold Class.

Ty jsou sice dvakrát dražší než klasický lístek, na pasažéry ale čekají větší kožená sedadla a ve chvíli, kdy vůz jede nadzemní částí linky, tak i panoramatický výhled na okolní mrakodrapy.

Pravidla provozovatele Roads and Transport Authority (RTA) jsou ale pro všechny stejná. Výše pokut za přestupky začíná na 100 AED (zhruba 530 korun) za vyrušování, obtěžování a působení nepříjemných pocitů dalším cestujícím, za sezení na místech určených pro „skupiny“ cestujících, do kterých pasažér nespadá nebo za pokládání nohou na sedadla.

Do stejné kategorie spadá také převážení zvířat, výjimkou jsou vodící psi, i stravování a pití ve vozech a v prostorách metra.

Dvakrát více mohou cestující zaplatit za jízdu bez platné jízdenky, odhazování odpadků, prodej různých druhů zboží, kouření v prostorách metra a ve vozech či převážení zbraní.

Pokud během jízdy nebo při čekání na vlak usnou, mohou pasažéři dostat pokutu 300 AED (téměř 1600 korun). Vandalismus se pokutuje 500 AED (přes 2600 korun) a za zneužití bezpečnostních východů nebo signalizačního tlačítka ve chvíli, která to nevyžaduje, hrozí cestujícím penále ve výši 2000 AED (10 600 korun).