Syrská vláda vyzvala k návratu občany, kteří uprchli kvůli bojům ze Sýrie. Podle údajů OSN je jich v okolních zemích 650 tisíc, další dva miliony Syřanů jsou na útěku ve vlastní zemi.

Státní agentura SANA v pátek oznámila, že vláda chce navrátilcům pomoci bez rozdílu na to, zda odešli "legálně, nebo nelegálně". Návrat prý bude umožněn i představitelům opozice, kteří projeví zájem o usmiřovací rozhovory s vládou.

Prezident Bašár Asad k nim opozici pozval v projevu proneseném 6. ledna. Předpokládá zastavení bojů a zahájení dialogu mezi opozicí a vládou. Většina odpůrců jeho vlády je ale ochotná k jednacímu stolu zasednout jedině za podmínky, že Asad odstoupí.

Syrský konflikt si za 22 měsíců vyžádal na 60 tisíc lidských životů. Boje stále pokračují v oblasti Damašku, letiště a rovněž ve středosyrském Homsu. Obyvatelstvo začíná pociťovat také ekonomický dopad krize. Při více než šedesátiprocentní inflaci rychle klesá koupěschopnost občanů.

Některé státy, například Francie, přiznávají, že se svět k řešení syrské krize ani nepřiblížil. Svaz syrských záchranářských organizací (UOSSM) kritizoval pasivitu mezinárodního společenství vůči režimu v Damašku. Mluvčí svazu Ubajd Muftí požádal o finanční a logistickou pomoc.

"O Sýrii se hovoří čím dál méně, ale každý den tam umírá 150 až 200 lidí. Tisíce dalších jsou zraněny. Je to naléhavá situace. Musíme se postarat o zraněné, ale také o chronicky nemocné," řekl Muftí.

Povstalecké bašty bez pomoci

Vláda prý záměrně nezásobuje oblasti, které kontrolují povstalci. Nedostává se tam ani pomoc zasílaná mezinárodními organizacemi.

UOSSM funguje od loňského ledna. Vznikl v Paříži z asi 15 organizací a funguje podle agentury AFP jako "paralelní ministerstvo zdravotnictví". Jeho zástupci tvrdí, že pomoc poskytuje hlavně Francie, Švýcarsko a Dánsko. Nepřispěl prý ani jeden z arabských států.