Írán minulý týden vyslal do kosmu živou opici. Po dlouho očekávaném úspěchu se nyní poohlíží po možnosti poslat na oběžnou dráhu vůbec prvního člověka. Tím by se mohl stát sám Mahmúd Ahmadínežád.

Íránský prezident prohlásil, že na cestu do vesmíru je připraven. Před zástupci íránského vesmírného programu pochvaloval také pokrok, který úspěšným raketovým startem íránští vědci prokázali.

Zprávy o raketě Íránu mířící do kosmu ale znepokojily Západ. Některé technologie by totiž Teherán mohl využít k vývoji rakety dlouhého doletu, která může nést jadernou hlavici.

"Jsem připraven stát se prvním člověkem, kterého íránští vědci vyšlou do vesmíru," prohlásil Ahmadínežád v pondělí na výstavě vesmírných úspěchů Íránu, informuje agentura Mehr.

"Vyslání živých bytostí do kosmu je výsledkem íránských snah a oddanosti tisíců íránských odborníků," dodal prezident.

Írán vyslal do vesmíru živé tvory údajně už v roce 2010. Tehdy na palubě rakety byla myš, želva a hmyz. Úspěch z minulého týdne, kdy byla do kosmu odpálena opice, ale zpochybňují fotografie dvou různých opic. Podle oficiálních informací se opice po 20 minutách letu ve 120kilometrové výšce vrátila v pořádku na Zemi.

Teherán se nyní soustředí na vyslání svého vlastního satelitu na oběžnou dráhu. Ten by prý zlepšil telekomunikační kapacitu státu a pomáhal by také monitorovat přírodní katastrofy i v odlehlých oblastech.

Vesmírná turistika

Írán už první lidskou stopu ve vesmíru má - v roce 2006 odletěla ruskou lodí Sojuz vesmírná turistka čtyřicetiletá Američanka íránského původu Anousheh Ansariová. Za cestu měla zaplatit 20 milionů dolarů.

Druhé funkční období Ahmadínežádovi skončí v červnu, kdy se mají konat nové prezidentské volby. Ucházet se potřetí v řadě o prezidentský post mu nedovoluje ústava.