Asi třicet ozbrojenců zajalo na syrsko-izraelských hranicích pozorovatele OSN. Členové mise byli na zásobovací misi, když je nedaleko Golanských výšin zajali rebelové bojující proti režimu Bašára Asada.

Ve středu ozbrojenci na server YouTube nahráli video, na kterém je vidět část bílého vozidla s označením „UN“ a přinejmenším pět lidí, kteří na sobě mají typické modré přilby, píše server Fox News.

Jeden z rebelů na videu říká, že konvoj nepropustí, dokud jednotky věrné režimu Bašára Asada neopustí město Jamla.

"Pokud se nestáhnou do 24 hodin, budeme s pozorovateli zacházet jako se zajatci," říká ozbrojený muž v kukle a civilním oblečení.

Podívejte se na video, které rebelové nahráli na YouTube:

Zpráva o zadržení pracovníků OSN přišla jen krátce poté, co arabské státy naznačily, že by mohly poskytnout vojenskou pomoc syrské opozici. Vyplývá to z návrhu rezoluce Ligy arabských států, píše agentura Reuters, která má prý dokument k dispozici.

Ze strany LAS s jedná o velkou změnu v postoji ke konfliktu v Sýrii. Dlouhodobě podporovala jen humanitární a diplomatickou pomoc pro opozici, která už dva roky bojuje s Asadovým režimem.

Generální tajemník LAS Nabíl Arabí na středeční tiskové konferenci navíc řekl, že na další jednání spolku v katarském Dauhá pozval také syrskou opoziční koalici.

Sýrii zastupovali prorežimní diplomaté, členství bylo ale zemi v roce 2011 pozastaveno a volná křesla teď místo zástupců Damašku obsadí opoziční lídři.

O tomto kroku Liga nějakou dobu jednala, proti přiznání členství syrské opozici byl totiž Libanon. Jeho ministr zahraničí Adnan Mansúr i na středečním jednání v Káhiře prosazoval opačný postup: požadoval, aby arabské státy obnovily členství Sýrie v lize v zájmu nalezení řešení konfliktu.

"Komunikace se Sýrií je zásadní pro politické řešení," citovala Mansúra agentura Reuters. Členství Sýrie v LAS by podle něj nemělo připadnout opozici. "Sýrie je stát a má vládu. Nápad, že by mohl být stát nahrazen skupinou oponentů, je velmi nebezpečný," řekl.

V čele snah prosadit v LAS opatření proti Damašku, stál Katar, který obviňuje Asada z odpovědnosti za krveprolévání v Sýrii.

"Člověk, který zaplavil Sýrii mořem krve, je Asad, protože nerespektuje rozhodnutí arabských států a nespolupracuje s námi," řekl katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

Nevojenská technika z Británie

Své postoje k Sýrii přehodnocuje také Británie, která oznámila, že opozici poskytne nebojovou vojenskou techniku. Zbraně, po kterých zástupci Asadových oponentů hlasitě volají, ale Britové nenabídnou.

Británie tak zaujala podobný postoj k oponentům syrské vlády jako USA. Britský ministr zahraničí William Hague ve středu řekl, že součástí pomoci budou pancéřovaná vozidla, ochranné vesty a zařízení na vyhledávání a záchranu. Dále také prostředky k opravám elektrického zařízení a vybavení na čištění vody nebo testování chemických zbraní.

Hague to před poslanci označil za "nezbytnou, vyváženou a legální odpověď na situaci" v Sýrii. Británie podle něj jedná v souladu s protisyrskými sankcemi Evropské unie, které zahrnují zbrojní embargo.

Podle čerstvé bilance OSN počet syrských uprchlíků, kteří před boji odešli do sousedních států, přesáhl milion.