Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se dostal do svízelné situace, když na pátečním pohřbu venezuelského vůdce Huga Cháveze objal jeho matku Elenu Fríasovou. Fotografie emotivního objetí vyvolala vzápětí velký ohlas v konzervativní islámské zemi. Prezident se kvůli němu dostal pod palbu kritiky politiků i duchovních.

Podle pravidel islámu praktikovaných ve většinově šíitském Íránu nesmí muž přijít do blízkého tělesného kontaktu s cizí ženou. Ahmadínežád se na Chávezově pohřbu ocitl před výjevy, které by se v konzervativní islámské společnosti patrně nemohly stát. Chávezovy dcery přišly na obřad ve velmi krátkých letních šatech, truchlící ženy bez rozpaků přijímaly objetí od mužů.

Právě v jedné z podobně emotivních chvil objal íránský prezident zjevně dojatou Chávezovu matku.

Kritické reakce přišly především od jeho politických odpůrců, kteří vyznávají rétoriku nejvyššího duchovního vůdce země Alího Chameneího a označují prezidenta a jeho lidi za skupinu odchýlenou od pravé víry. Podle poslance Muhammada Dehghana je takový čin v podání prominentního představitele země pravým opakem chování muslima.

V zemi se schyluje ke kampani před červnovými prezidentskými volbami, v nichž by končící Ahmadínežád rád prosadil jako nástupce svého člověka. Konzervativní duchovní kolem Chameneího, který je skutečným vládcem teokratického režimu, však chtějí loajálnějšího prezidenta a vytrvale Ahmadínežáda kritizují.

Íránský prezident se kvůli svému blízkému vztahu k Chávezovi dočkal i dalšího odsouzení. Konzervativní duchovní pobouřil Ahmadínežádův výrok, že Chávez nezemřel a jeho duše se vrátí spolu s Ježíšem Kristem a imámem Mahdím.

Poslední 12. imám, který podle šíitské víry kdysi zmizel, se jednoho dne navrátí a přinese spravedlnost. Užití jeho jména v souvislosti s Chávezem označili duchovní za rouhání a vzkázali prezidentovi, že by se měl lépe poučit o islámské věrouce. Duchovní vůdci kritizovali také Ahmadínežádem vyhlášený den smutku za Cháveze, který prohlásili za protizákonný.