Při úterní sérii útoků v Bagdádu zahynulo nejméně 50 osob. Podle oficiálních zdrojů citovaných agenturou AP také na 160 lidí utrpělo zranění. Irák si ve středu připomene 10. výročí začátku mezinárodní invaze, při níž byl svržen bývalý prezident Saddám Husajn.

Z různých částí města bylo hlášeno sedm pumových útoků spáchaných s pomocí výbušnin v autech a dva atentáty. Útoky byly spáchány v rozmezí jediné hodiny s pomocí náloží umístěných v autech. Terčem těchto útoků byly restaurace, autobusové zastávky a místa, kde se ráno shromažďují dělníci.

Z dějišť útoků se dá soudit, že terčem byli šíité, protože násilí se týkalo hlavně šíitské čtvrti Sadr a také Kázimíji, kde žijí především právě šíité.

První nálože vybuchly u restaurace ve čtvrti Maštal. O život tam přišli čtyři lidé a 15 bylo zraněno. O několik minut později zemřeli dva dělníci na shromaždišti, kam přicházejí každé ráno hledat práci. Vybuchla tam nálož skrytá u vozovky.

V šíitské čtvrti Sadr zabíjela bomba, kterou útočníci schovali do autobusu. Zemřeli tři cestující a sedm dalších bylo zraněno. V nákupní části téže čtvrti pak zahynuly další dvě osoby. Mrtví jsou hlášeni i z další restaurace ve čtvrti Husajníja, další nálož vybuchla na policejní stanici v Zafarníji. Mezi tamními pěti mrtvými je i policista. Tento útok si vyžádal skoro 30 raněných. Šest lidí pak nepřežilo útok spáchaný v restauraci ve středu metropole, poblíž přísně střežené zóny, v níž jsou vládní budovy.

Policie po ranních útocích posílila hlídky v ulicích metropole a znásobila silniční kontroly. Hlavní bagdádské silniční tahy byly ráno buď ucpány, nebo do nich byl vjezd zcela zakázán. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil.

V Iráku v posledních měsících stoupá napětí mezi většinovými šíity, kteří mají hlavní slovo ve vládě, a sunnity, kteří Iráku vládli za Saddáma. Sunnité ve svých provinciích pravidelně protestují proti tomu, co označují za diskriminaci a cílené vylučování sunnitů z mocenských pozic.