Letošní březen byl nejkrvavějším měsícem od začátku povstání proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada před dvěma lety. Za jednatřicet dní zemřelo při bojích přes 6 tisíc lidí, tvrdí podle agentury AFP opoziční Syrská organizace pro lidská práva (OSDH), která tyto statistiky sleduje a jejíž údaje jsou považovány za věrohodné.

"V březnu zahynulo nejméně 6005 osob. Mezi nimi je 2080 civilistů, z toho 298 dětí mladších 16 let a 291 žen," řekl šéf OSDH Ramí Abdar Rahmán.

Podle něj je mezi zabitými nejméně 2074 povstalců, z nichž 86 byli zběhové od syrské armády. Vládní jednotky v březnu přišly o 1464 mužů.

Mezi zabitými jsou také stovky osob, jejichž totožnost OSDH nemohla ověřit. Například mezi povstalci je podle organizace mnoho nesyrských bojovníků. Podle únorové bilance OSN si syrský konflikt od vypuknutí povstání v březnu 2011 vyžádal už přes 70 tisíc mrtvých.

Mezi poslední oběti syrského konfliktu se zařadila také starobylá synagoga v severní části metropole Damašku ve čtvrti Džúbar, kterou podle zpráv oficiálních úřadů vyplenily povstalecké jednotky.

Několik staletí stará synagoga zasvěcená proroku Eliáši byla podle agentury AP dlouho považována za významné poutní místo. 

Šéf oddělení památek na syrském ministerstvu kultury Mamún Abdal Karím řekl, že synagoga byla vykradena už loni, ale úřady k objektu měsíce neměly přístup, protože oblast ovládají rebelové. Podotkl také, že vláda nedokáže ochránit všechny historické památky v zemi, protože jsou jich tisícovky.

Plenění přitom označil za zločin a velkou ztrátu. "Je to dědictví vlasti bez ohledu na náboženství - židovské, muslimské nebo křesťanské," dodal Abdal Karím.