Přísná bezpečnostní opatření, která zavedla egyptská armáda na Sinajském poloostrově kvůli blížícím se demonstracím proti prezidentovi, pociťují i Palestinci z pásma Gazy. Palestinci mají problém dostat zboží k pohraničním tunelům, jimiž do pásma pašují zboží. V Gaze se dle agentury AP začíná nedostávat benzinu, zdvojnásobily se ceny stavebního materiálu a některé stavby byly uzavřeny.

Armáda začala bezpečnostní opatření utužovat už před několika dny. Sinajský poloostrov je od pádu vlády bývalého prezidenta Husního Mubaraka nebezpečným místem. Vojsko zřídilo na silnicích vedoucích k hranici pásma Gazy hlídky, takže egyptské nákladní vozy s cementem, ocelovými výztužemi a benzinem se teď k tunelům nedostávají.

"Jsme tady teď jako vyschlé jezero, modlíme se, aby to brzo skončilo, k tunelům se nic nedostane," řekl abú Chálid, který organizuje pohyb zboží jednou z podzemních chodeb.

Vztahy Mursího s Hamásem? Problém

V pásmu jsou velmi malé zásoby stavebního materiálu. Území od roku 2007 ovládá Izraeli nepřátelský Hamás a Izrael na jeho ovládnutí Gazy zareagoval uzavřením pohraničních přechodů. Blokádu sice postupně uvolnil, ale stále do pásma nepouští zboží, které považuje za bezpečnostně problematické. Patří k němu i cement, který by mohli radikálové použít k výstavbě bunkrů.

Egyptská armáda je v pohotovosti kvůli ohlášeným protestům proti prezidentovi Muhammadovi Mursímu, které mají začít v neděli. Vojsko také dobře ví o dobrých Mursího vztazích s Hamásem a považuje je dle AP za bezpečnostní riziko pro Egypt.

Hamás zatím k situaci mlčí, i když obyvatelé pásma Gazy začínají nedostatek nebo zdražování pociťovat nelibě. Mahmúd Zahar z Hamásu pouze řekl, že si je hnutí vědomo domácích problémů, které nyní Mursí řeší.

Hamás prý chce s Egyptem vyjednat nový režim na hranici, ale odkládá to, až se situace v Egyptě zklidní. Hamás vznikl v 80. letech jako odnož Muslimského bratrstva, které nyní vládne Egyptu a díky jehož nominaci se Mursí stal prezidentem.