Podle syrské opozice ozbrojené síly zaútočily chemickými zbraněmi během středečního bombardování oblastí kolem Damašku, které drží rebelové. V Sýrii jsou právě inspektoři OSN, kteří mají prověřit údajné dřívější chemické útoky.

Státní televize označila zprávy opozice za zcela nepravdivé. Jejich cílem je údajně odvézt pozornost expertů OSN.

Šéf opoziční koalice Ahmad Džarba trvá na tom, že armáda spáchala u Damašku masakr, který nepřežilo nejméně 100 lidí. "Žádám Radu bezpečnosti OSN o svolání mimořádné schůze," sdělil Džarba stanici Al-Arabíja. Vyzval zároveň experty OSN, kteří jsou v Sýrii, aby přišli dějiště dnešních útoků prověřit. Pro inspekci místa se vyslovila také Liga arabských států.

Británie by považovala za šokující stupňování syrské krize, pokud se zprávy o chemických útocích potvrdí. Vyzvala syrskou vládu, aby umožnila inspektorům dějiště útoků prohlédnout. Skupinu vede švédský vědec Ake Sellström.

Švédské agentuře TT sdělil, že útok by se měl vyšetřit, avšak vysoký počet obětí, o němž se hovoří, se mu zdá podezřelý. "Zní to jako něco, co by se mělo prověřit. Záleží na tom, zda o to generálního tajemníka OSN požádá některý z členských států OSN. My jsem zde na místě," řekl telefonicky agentuře. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt vyzval na Twitteru Damašek, aby inspektory na místo pustil.

Podle Ramího Abdar Rahmána, který situaci popisuje z exilového sídla opozice v Londýně, dopadaly rakety s hlavicemi naplněnými plynem z letadel a byly odpalovány rovněž ze země. Útoky si prý vyžádaly desítky mrtvých. Rahmán řekl, že potvrdit může 40 obětí.

Vláda podle něj vede rozsáhlou ofenzivu proti východním a západním předměstím metropole, protože právě tato místa ovládá opozice. Středeční útoky jsou hlášeny z míst Ajn Tarma, Zamalka a Džúbar.

Podle představitelů Místního koordinačního výboru bylo do polní nemocnice ve čtvrti Kafr Batna na východě Damašku dovezeno nejméně 30 těl.

Syrská observatoř pro lidská práva hovoří o desítkách mrtvých během bombardování, včetně dětí. Jihozápadní předměstí Damašku zažilo údajně nejtvrdší útok od začátku téměř dvouletého konfliktu.

Oběti umíraly doma

Na YouTube aktivisté nahrávají videa zobrazující oběti chemického útoku, včetně dětí. Mnoho z nich nehybně leží, má potíže s dýcháním a trpí křečemi. Autenticitu videí se ovšem nepodařilo ověřit.

"Mnoho mrtvých jsou ženy a děti. Když je sem přivezli, měli rozšířené zornice, studené končetiny a pěnu u úst. Lékaři říkají, že jsou to typické příznaky lidí vystavených nervovému plynu," řekla zdravotní sestra citovaná agenturou Reuters.

"Útok se odehrál ve tři hodiny ráno. Většina z těch lidí zemřela doma," sdělil zdroj agentuře Reuters.

Chemické zbraně prověří 20 inspektorů OSN

Syrská státní agentura SANA zprávy o údajném použití chemických zbraní odmítla jako "nepodložené" a informování o útoku označila jako "pokus překazit vykonávání povinností inspektorů OSN."

O tom, že v Sýrii zabíjely i chemické zbraně, přišly první zprávy letos v březnu. Opozice a armáda se obvinily z útoků navzájem.

Sýrie není signatářem Úmluvy o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní. Odhaduje se, že má velké zásoby sarinu a také yperitu.

Damašek souhlasil nakonec s tím, aby některé z nahlášených případů prošetřili odborníci OSN. Dvacet jich do Sýrie dorazilo v neděli. Jejich úkolem je potvrdit nebo vyvrátit zprávy o útocích, ale kdo je spáchal, řešit nemají. Povolení mají k prověření tří lokalit. Není jasné, zda inspektoři budou komentovat nebo prověřovat nejnovější zprávu o chemickém útoku.