Státy EU nabádají ke zdrženlivosti ohledně případného vojenského zásahu v Sýrii. Na schůzce ministrů zahraničí EU a USA vyzvali evropští zástupci Johna Kerryho, aby Spojené státy vyčkaly dokud OSN nezveřejní vyšetřovací zprávu o údajném použití chemických zbraní režimem Bašára Assada.

Za americký zásah v Sýrii se postavily jen dvě z 28 zemí EU. Americké stanovisko podpořila jen Francie, která tak ale činí již od začátku krize, a také Dánsko, vlast politického šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena.

V závěru konference nicméně země unie vyjádřily Američanům podporu, když oficiálně vyzvaly k "jasné a rázné odpovědi" na chemický incident.

Informovala o tom agentura AP z uzavřeného jednání šéfů diplomacií s jejich americkým protějškem Johnem Kerrym ve Vilniusu.

Americký ministr ujistil Evropany, kteří netají pochybnosti o smysluplnosti vojenského útoku, že konečné rozhodnutí ohledně zásahu ještě nepadlo. A ubezpečil je, že s jejich pochybami seznámí zbytek vlády prezidenta Baracka Obamy, sdělil agentuře AP činitel přítomný na setkání, který si nepřál být jmenován.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pátek ve Vilniusu varoval před zklamáním, které mohou výsledky přinést. Inspektoři podle něj odpoví pouze na otázku, zda šlo o chemický útok, což už prý nezpochybňuje ani syrský režim a jeho spojenci v čele s Ruskem.

Inspektoři podle Fabiuse ale neukážou na viníka.

Nicméně i francouzský prezident François Hollande, který jako jediný zástupce Západu plně podporuje USA, v pátek připustil, že by se na výsledky počkat mělo.

Zatímco americký Kongres, který Obama žádá o schválení intervence, by mohl hlasovat už příští týden, výsledky vyšetřování chemického útoku týmem OSN v Sýrii, mohou přijít až později během měsíce.

Obama dál přesvědčuje Kongres

Americký prezident Barack Obama ale v sobotu pokračoval v přesvědčování členů Kongresu, aby vojenskou akci posvětili. Američany v prohlášení ujišťoval, že se ze Sýrie nestane druhý Irák nebo Afghánistán.

Zatímco v Senátu zřejmě Obamu většina zákonodárců podpoří, ve Sněmovně reprezentantů zatím Obamův názor podporuje výrazná menšina.

"My jsme Spojené státy americké, my nemůžeme zavírat oči nad záběry ze Sýrie, které jsme viděli. Proto žádám členy Kongresu z obou stran, aby se sjednotili a jednali, abychom se zasadili o takový svět, v jakém chceme žít, svět, který chceme zanechat pro naše děti a budoucí generace," řekl Obama v pravidelném rozhlasovém vystoupení. Nepřímo tak s předstihem odpověděl i na výzvy evropských států.

Americký prezident už v pátek v závěru summitu zemí skupiny G20 v Petrohradu řekl, že mu jde o omezenou vojenskou akci - časově i rozsahem. Současně musí prý být smysluplná a měla by oslabit možnosti kapacitu režimu syrského prezidenta Bašára Asada chemické zbraně používat.

Polovina účastníků petrohradského summitu sice podpořila potřebu "tvrdé odpovědi", ale výslovně se nezmínila, že tím myslí vojenský úder.