Syrský prezident Bašár Asad v neděli popřel, že stojí za použitím chemických zbraní v občanské válce v jeho zemi a má cokoli společného s chemickým útokem na Damašek z 21. srpna.

Důkazy použití chemických zbraní navíc nejsou přesvědčivé, řekl Asad v rozhovoru s americkým novinářem Charliem Rosem. Naznačil také, že v případě amerického vojenského útoku na Sýrii podniknou její spojenci odvetu.

"Neexistují žádné důkazy, že bych použil proti vlastnímu lidu chemické zbraně," prohlásil podle televize CBS Asad v rozhovoru s Rosem. Celý rozhovor odvysílá CBS a veřejná televize PBS v pondělí.

Šéf americké diplomacie John Kerry před večerní schůzkou se šéfem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem v Londýně k Asadovým tvrzením jen poznamenal, že "důkazy mluví samy za sebe".

Asad: Chemické zbraně by byly pod ústřední kontrolou

Rose řekl, že Asad nepotvrdil ani nevyvrátil, že má Damašek k dispozici chemické zbraně, kdyby je ale měl, byly by podle Asada pod ústřední kontrolou. Prezident také uvedl, že Sýrie je na případný vojenský zásah plně připravena a že její spojenci v takovém případě podniknou odvetný úder.

USA podezírají Asadův režim z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům a chtějí jej potrestat vojenským úderem. Američané ale nemají k akci ani souhlas Rady bezpečnosti OSN, kterou blokuje čínský a ruský nesouhlas, a zatím ani nedokázali dát dohromady širší koalici. Není ani jasné, zda intervenci schválí tento týden obě komory amerického Kongresu.

Podle německého listu Asad útok neschválil

Mezitím se objevují informace, že chemické útoky vedly některé složky syrské armády bez přímého Asadova souhlasu. Německý nedělník Bild am Sonntag s odvoláním na informace německé zpravodajské služby napsal, že některé syrské brigády a divize v posledních čtyřech a půl měsících žádaly prezidentský palác o souhlas s použitím chemických zbraní, ten však nikdy nedostaly.

Znamenalo by to, že Asad zřejmě osobně neschválil ani útok raketami naloženými nervovým plynem sarinem na předměstí Damašku. V něm podle odhadů zemřelo více než 1400 lidí a informace o něm jsou jedním z hlavních emocionálních argumentů Washingtonu pro úder proti Sýrii.

Bílý dům zesiluje kampaň za intervenci

Washington mezitím zesiluje argumenty pro zásah. Personální šéf Bílého domu Denis McDonough v neděli prohlásil, že ke stanovení zodpovědnosti syrské vlády za chemický útok není zapotřebí "nevyvratitelných důkazů mimo veškerou pochybnost", ale stačí na to "zdravý rozum".

Poukázal přitom na drastické záběry lidí zvracejících v křečích pořízené bezprostředně po útoku na Damašek, které tento víkend odvysílala americká zpravodajská televize CNN.

McDonough při vystoupeních v amerických televizích připustil, že vojenská akce by mohla zavléct Spojené státy do brutální syrské občanské války a ohrozit odvetným útokem jejich spojence, zejména Izrael. Dodal ale, že USA "mají plány pro každou eventualitu a my na to budeme připraveni".

Na otázku, zda Obama ukáže přímé spojení mezi Asadem a chemickými útoky McDonough řekl, že spojení je zřejmé. "Tento materiál byl použit na východním předměstí Damašku, která už nějakou dobu ovládá opozice. Dopravily je tam rakety - rakety, o nichž víme, že jimi Asadův režim disponuje, a nemáme důkazy, že by je měla opozice," řekl.

"Viděli jsem na videozáběrech důkaz výsledků těchto útoků. To vše vede k přesvědčivému testu na základě zdravého rozumu i bez ohledu na zpravodajské informace, že za tím stojí (Asadův) režim . . . Z toho, co víme a co říká test zdravého rozumu, plyne, že je za to zodpovědný," uvedl McDonough.

Záběry obětí útoků mohou být důležité k získání širší veřejné podpory pro úder proti Sýrii. Bílý dům se usilovně snaží získat pro útok podporu nejen u evropských spojenců USA, ale i mezi americkou veřejností. V pondělí večer místního času má Obama poskytnout rozhovor hned několika televizním stanicím, o den později promluví k národu.