Speciální jednotka syrské armády přepravuje tajně zásoby chemické munice do nových skladů, aby ztížila jejich lokalizaci při případném americkém úderu. Napsal to americký list The Wall Street Journal s odvoláním na americké a blízkovýchodní zdroje. Operace podle nich zpochybňuje vůli Sýrie podřídit sklady chemických zbraní mezinárodní kontrole.

Do akce je podle amerického listu zapojena elitní "jednotka 450", jejíž příslušníci zásoby jedovatých látek přemisťují na nová místa. Agenti americké a izraelské rozvědky sice stále věří, že mají o rozmístění většiny skladů přehled, už si ale nejsou tak jistí jako dřív, napsal The Wall Street Journal.

Syrský chemický zbrojní program řídí organizace nazvaná Syrské vědecké, studijní a výzkumné středisko a "jednotka 450" je jeho součástí, uvedl list. Jejím úkolem je vyrábět chemické látky, rozmisťovat munici a chránit sklady.

Členové jednotky jsou stejně jako prezident Bašár Asad členy náboženské sekty alávitů a jsou hlavě státu bezmezně oddáni. Sklady začali přesouvat v okamžiku, kdy prezident USA Barack Obama pohrozil Sýrii vojenským úderem. Podle západních expertů má Sýrie ve skladech umístěných zejména na západě země až tisíc tun chemických a biologických látek.

Ke sledování pohybů jednotky používá americká rozvědka síť špionážních satelitů. Snímky ale podle listu The Wall Street Journal ne vždy jasně ukazují, jaký náklad vojáci na tahačích převážejí. Informace tohoto typu jsou v USA natolik tajné, že je Washington nesvěřuje ani svým nejbližším spojencům, napsal americký list.

Případným vojenským úderem chce Washington dát velitelům chemického programu na vědomí, že nasazení chemických zbraní nezůstane bez trestu. Zaútočit přímo na vojáky z "jednotky 450" se ale Američané zdráhají, protože obrovské množství látek by mohlo zůstat bez kontroly. Jakákoli budoucí inspekce, která by syrské chemické zbraně zkoumala, by navíc s příslušníky tajné jednotky musela spolupracovat.

Na tajný přesun chemických zbraní upozorňuje i syrská opozice. Jeden z mluvčích Kásim Saadaddín řekl, že je armáda rozvezla chemické zbraně na desítky míst a že částí svého arzenálu poslala libanonskému Hizballáhu a také spojencům v Iráku. Tyto informace ale nelze nezávisle potvrdit.

Damašek přitom v pátek oficiálně oznámil připojení k úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní (CWC). Dekret o připojení k haagské organizaci podepsal syrský prezident Bašár Asad. Sýrie se ale stane členem podle regulí nejdříve za 30 dní.

V minulých dnech dala jasně najevo, že informace o rozsahu a umístění svých chemických zbraní poskytne měsíc po plném členství v OPWC. Washington to označil za nepřijatelnou hru o čas.

Šéf světové organizace Pan Ki-mun v pátek řekl, že zpráva inspektorů OSN, kteří na předměstí Damašku zkoumali následky chemického útoku, pravděpodobně potvrdí použití plynu. Obvinil přitom syrského prezidenta Bašára Asada ze zločinů proti lidskosti, o přímé odpovědnosti Asada či jeho vojáků za chemický útok však neřekl nic.

"Věřím, že to bude přesvědčivá zpráva o tom, že chemické zbraně byly použity. Nemohu ale o tom veřejně hovořit, dokud zprávu nedostanu," dodal.

Američtí novináři však tvrdí, že zpráva inspektorů neukáže na viníka srpnového útoku přímo. Bude ale obsahovat řadu nepřímých důkazů o odpovědnosti syrského režimu.