Desetitisíce protivládních demonstrantů vyšly druhým dnem do ulic thajské metropole Bangkoku. Asi tisícovce z nich se přitom podařilo proniknout do budovy ministerstva financí. Vůdce protestů je následně vyzval, aby obsadili i další vládní budovy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní svědky.

Účastníci protestů, které jsou největší od krvavých politických nepokojů v roce 2010, žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové.

Protivládní demonstrace, které začaly v menší míře minulý měsíc, vyvolal návrh zákona o politické amnestii. Zákon by mohl dovolit návrat do vlasti miliardářskému expremiérovi Tchaksinu Šinavatrovi, bratrovi premiérky, který je jednou z nejkontroverznějších osobností v zemi.

Parlament sice návrh zákona prozatím zamítl, demonstrace volající po změně vlády ale pokračují. Kritici režimu Šinavatrovou obviňují, že její bratr vládu řídí ze svého exilu v Dubaji.

Zatím největší protestní akce se uskutečnila v neděli, kdy se podle národní bezpečnostní rady demonstrací zúčastnilo na 180 000 nespokojenců, policejní odhady udávají počet 100 000 účastníků.

V pondělí se více než 30 000 lidí vydalo ke 13 různým budovám, včetně vládních úřadů, vojenských základen a redakcí státních televizních kanálů. Protestující vyzývali státní úředníky, aby se připojili k jejich kampani. Demonstranti rovněž skandováním "Odejděte!" vybízeli vládu k demisi.

Asi tisícovce protestujících se podařilo proniknout do budovy ministerstva financí. "Zvu demonstranty, aby v budově ministerstva financí zůstali přes noc," uvedl k rozbouřeným davům vůdce protestů, bývalý vicepremiér Sutchep Tchaugsuban. "Ostatní vyzývám, aby učinili totéž a obsadili další vládní budovy a úřady po celé zemi," dodal.

Stovky demonstrantů se následně podle svědků přesunuly před budovu, kde sídlí odbor vztahů s veřejností, který spadá pod Úřad vlády. Odbor má na starosti oficiální vládní média a z budovy vysílá mimo jiné Radio Thailand.

Šinavatru svrhla armáda

Premiérka Šinavatrová odstoupit odmítá. "Nemám v úmyslu rezignovat či rozpustit parlament," řekla novinářům. "Přestože čelíme jistým problémům, kabinet může dál fungovat," dodala.

Bratr premiérky Tchaksin Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v exilu, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.