Íránské úřady v sobotu popravily mladou Íránku i přes mezinárodní kampaň pro odložení výkonu jejího trestu smrti oběšením. Sdělila to íránská státní agentura IRNA. Ve stejný den byla zadržena nejznámější íránská bojovnice za lidská práva Nasrín Sotudíová.

Popravená šestadvacetiletá žena byla odsouzena za to, že v roce 2007 zabila nožem muže, který se ji – podle ní – snažil sexuálně zneužít. Popravu Rejhany Džabbáriové odsoudily Spojené státy či Británie. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že je zprávami o popravě mladé Íránky otřesen.

Obětí byl chirurg, který kdysi pracoval pro ministerstvo informací. Zatčená dívka byla v prvních měsících po zatčení držena v izolaci bez možnosti hovořit s právníkem či rodinou, uvedla mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Soud v roce 2009 se podle organizace konal po "hluboce nedostatečném" vyšetřování. Expert OSN již dříve dospěl k závěru, že soud nevzal v potaz všechny důkazy a že Džabbáriová učinila přiznání pod nátlakem.

Kampaň na internetu za odložení její popravy a konání nového spravedlivějšího soudu, do které se zapojila i řada íránských umělců a dalších osobností, se v posledních měsících zdála úspěšná a oběšení mladé ženy zastánce lidských práv zaskočilo. Úřady vysvětlily, že tvrzení o jednání v sebeobraně se neprokázalo a rodina oběti trvala na výkonu trestu.

Amnesty: Urážka spravedlnosti

Spojené státy popravu mladé ženy odsoudily. "Objevily se vážné pochybnosti o spravedlivém procesu a okolnostech tohoto případu, včetně zpráv o přiznáních, která byla učiněna pod hrozbou násilí," uvedla v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová.

Ostrý nesouhlas s rozsudkem v sobotu vyjádřila Británie a náměstek britského ministerstva zahraničí Tobias Ellwood vyzval Teherán ke zrušení nejvyššího trestu. Amnesty International v souvislosti s případem hovoří o "urážce spravedlnosti".

Kritika sporného výkonu trestu v Íránu zazněla i z Prahy. "Jsem velice otřesen dnešní zprávou o popravě mladé íránské ženy Rejhany Džabbáriové. Vykonání trestu smrti na ženě, která se měla provinit tím, že hájila svou důstojnost a čest, navíc v situaci, kdy zdaleka ne všechny otázky ohledně jejího odsouzení byly zodpovězeny, považuji za čin zasluhující to nejhlubší opovržení," uvedl šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

V Íránu platí islámské právo šaría, podle kterého se autoři vraždy, znásilnění, ozbrojené loupeže, obchodu s drogami a nevěry zpravidla odsuzují k trestu smrti. V roce 2013 bylo v Íránu podle OSN popraveno nejméně 500 lidí, především kvůli drogám.

Íránské úřady počkaly na Sotudíovou na protestu

Íránské síly v sobotu také opět zadržely nejznámější íránskou bojovnici za lidská práva Nasrín Sotudíovou. Uvedl to podle agentury Reuters manžel právničky, která byla před dvěma lety vyznamenána cenou Evropského parlamentu za svobodu myšlení. Bezpečnostní síly prý aktivistku a několik dalších lidí zadržely při návratu z protestní akce.

Sotudíová zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící trestu smrti, ženy a vězně svědomí. V září 2010 byla shledána vinnou z šíření propagandy a spiknutí s cílem poškodit bezpečnost státu a odsouzena k šesti letům vězení.

Její případ vyvolal mezinárodní pozornost, když v roce 2012 zahájila hladovku proti sankcím, které úřady uplatňovaly vůči její rodině. Na svobodu se dostala loni v září krátce po vítězství umírněného duchovního Hasana Rúháního v prezidentských volbách.

Manžel Sotudíové během telefonátu s agenturou Reuters uvedl, že aktivistka protestovala před íránskou advokátní komorou, aby se domohla zrušení zákazu vykonávat praxi. Sotudíová ve středu uvedla, že protestovat přestane, až bude disidentům vráceno právo vykonávat práci a komora bude opět nezávislá. Protestní akce se prý zúčastnilo 15 dalších lidí, napsal Reuters.