Světové mocnosti a Írán už jednají o případném prodloužení nynějších vídeňských jednání o íránském jaderném programu.

Informovaly o tom agentury AP a AFP s odvoláním na americké diplomatické zdroje.

Do stanoveného pondělního termínu se totiž pravděpodobně nepodaří dospět k dohodě. Britský ministr zahraničí Philip Hammond ale v neděli pozdě večer prohlásil, že mocnosti podniknou ještě jeden "poslední velký pokus" o dosažení dohody do pondělního večera.

"Samozřejmě, pokud se neposuneme, podíváme se, jak postupovat následně, ale v tuto chvíli celý svět hovoří o nejlepším způsobu odstranění neshod," řekl Hammond, který je jedním z účastníků vídeňských rokování.

Nejmenovaný americký diplomat AP řekl, že americký ministr John Kerry v neděli svému íránskému protějšku Mohammadu Džavádu Zarífovi sdělil, že je čas zvážit prodloužení rozhovorů za pondělní termín.

Podle AP je to poprvé, co Washington přiznal, že dohody do pondělní půlnoci nebude dosaženo. Současně však údajně formálně pokračují rozhovory s Íránem o překonání dosavadních rozporů.

"Diskutujeme mezi sebou a s našimi partnery ze skupiny 5+1 o alternativách. Jednou z nich je prodloužení rozhovorů. Není překvapením, že o těchto alternativách hovoříme také s Íránci," cituje AFP amerického diplomata.

Dosáhnout konečné dohody mezi Teheránem a světovými mocnostmi o íránském jaderném programu do pondělí není možné, je ale možnost rozhovory prodloužit, uvedla v neděli dle agentury Reuters íránská agentura ISNA.

"Dosáhnout celkové dohody se zdá být fyzicky nemožné. I kdybychom dospěli k politické dohodě, technické přílohy nejsou hotové," citovala Reuters nejmenovaného evropského diplomata.

"S ohledem na to, že do termínu zbývá málo času a že ještě zbývá projednat a vyřešit mnoho otázek, je nemožné dosáhnout konečné a vyčerpávající dohody do 24. listopadu," uvedla také ISNA s odvoláním na člena íránského týmu, který vyjednává s mocnostmi ve Vídni.

Nejmenovaný zdroj ISNA dále potvrdil, že začne jednat o možném prodloužení mezinárodních rozhovorů, pokud se nedosáhne dohody do nedělního večera.

Nejmenovaný íránský diplomatický zdroj ve Vídni podle AFP řekl, že Teherán je pro prodloužení jednání o šest až 12 měsíců.

Ministři zahraničí zainteresovaných zemí mezitím ve Vídni horečně jednají. Teprve v neděli v podvečer do rakouské metropole přicestoval také ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov a podle agentury AFP se sešel s Kerrym. Ten v posledních dnech absolvoval řadu rozhovorů, v neděli mimo jiné se Zarífem a zmocněnkyní EU Catherine Ashtonovou.

Íránský zdroj po schůzce řekl, že jednání byla sice dobrá, ale zbývá prý stále udělat mnoho práce a je příliš brzy na vynesení "konečného soudu".

Vídeňské rozhovory jsou sice důvěrné, ale americký prezident Barack Obama alespoň v obecných pojmech v rozhovoru pro televizi ABC popsal neshody mezi Washingtonem a Teheránem.

"Myslím, že naším cílem vždy bylo uzavřít celou řadu cest, kterými by se Írán mohl dostat k jaderné zbrani, a současně musíme mít jistotu, že sankce budou krok za krokem uvolňovány, když bude Írán činit to, co se od něj očekává," prohlásil Obama v rozhovoru odvysílaném v neděli.

Mocnostem se minulý rok v listopadu v Ženevě podařilo na základě předběžné dohody přimět Teherán k částečným ústupkům ohledně zastavení některých jaderných aktivit, což umožnilo zmírnit protiíránské sankce. K jejich úplnému zrušení je ale nutná trvalá dohoda o omezení sporného íránského programu, jehož motivem podle podezření Západu může být snaha Teheránu získat nukleární zbraně.

Nynějších rozhovorů na ministerské úrovni s Íránem se ve Vídni od úterý účastní Spojené státy, Rusko, Čína, Francie, Německo a Británie.