Pákistánská armáda oznámila, že zahájila odvetné operace proti předpokládaným pozicím Tálibánu na severu země, včetně deseti náletů. Tálibán má na svědomí úterní masakr na škole v pákistánském městě Péšávar, kde po sobě zanechal nejméně 141 mrtvých a 124 zraněných. Drtivá většina z toho byly děti ve věku mezi deseti a dvaceti lety.

Pákistán v reakci na neštěstí zrušil moratorium na výkon trestu smrti za terorismus. Masakr je nejkrvavějším teroristickým útokem v pákistánských dějinách.

Pákistánská armáda po více než osmi hodinách obléhání školy informovala, že záchranná operace skončila a že všech sedm útočníků zahynulo. Afghánský Tálibán útok podle agentury Reuters odsoudil.

Druhý den po útoku jsou známy i další detaily ohledně toho, co se vlastně stalo. Podle generálmajora Asíma Badžvy "teroristé začali střílet náhodně, když vstoupili do školy, takže neměli v úmyslu brát rukojmí". Všichni útočníci měli vesty s výbušninami a střelivo a potraviny na několik dní. Stále není jasné, kolik teroristů se během mnohahodinové operace samo vyhodilo do vzduchu a kolik jich bylo zabito bezpečnostními silami.

Ozbrojenci ve vojenských uniformách obsadili školu zhruba s 500 žáky převážně ve věku od deseti do dvaceti let v úterý dopoledne místního času. Podle jednoho z očitých svědků teroristé mezi sebou mluvili arabsky.

 "Jedna z mých učitelek plakala bolestí, byla zasažena do ruky. Jeden z teroristů k ní pak přišel a začal do ní střílet, dokud úplně neztichla. Všude kolem mě leželi zranění nebo mrtví kamarádi," vyprávěl v nemocnici patnáctiletý student Šahrúch Chán, který s prostřelenýma nohama přežil díky tomu, že se ukryl pod lavicí.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil masakr za "národní tragédii" a vyhlásil třídenní národní smutek. Násilí odsoudila letošní držitelka Nobelovy ceny za mír, sedmnáctiletá pákistánská školačka Malala Júsufzaiová, která ocenění získala za svůj boj za vzdělání dívek.

Za terorismus oběšení

Incident odmítli mimo jiné americký prezident Barack Obama, šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová, americký ministr zahraničí John Kerry, generální tajemník OSN Pan Ki-mun, britský premiér David Cameron nebo český prezident Miloš Zeman.

Ve středu také Pákistán zrušil moratorium na výkon trestu smrti za terorismus. "Bylo rozhodnuto, že moratorium bude zrušeno. Premiér to schválil," potvrdil mluvčí pákistánské vlády.

Generální tajemník fundamentalistické strany Džamíjate ulemáe islám (Společenství islámských duchovních) a vládní ministr Maulána Haidrí prohlásil, že teroristé ani v nejmenším nebojí důsledků tak ohavných zločinů, jakými jsou vraždy, protože je za ně čeká bezvýznamný trest. "Pachatelé teroristických činů musejí být oběšeni," dodal.

V Beslanu v roce 2004 zemřelo 186 dětí

Pákistánská odnož Tálibánu přijala odpovědnost za akci v telefonátu médiím prostřednictvím svého mluvčího Muhammada Churasáního, podle kterého bylo cílem zaútočit na děti vojáků. Agentura AP nicméně napsala, že do školy, která se nachází na okraji vojenského komplexu, chodí i děti z rodin civilistů.

Mluvčí afghánského Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid vydal písemné prohlášení, že záměrné zabíjení nevinných je proti základům islámu, což je kritérium, jež by měly dodržovat všechny muslimské strany a vlády. Obě tálibánské organizace jsou spojenci v boji za svržení vlád ve svých zemích.

Úterní masakr není prvním, kdy si teroristé vybrali za cíl děti. Dosud největší tragédií je útok ze září roku 2004, kdy na 30 pročečenských ozbrojenců vtrhlo do školy v Beslanu v Severní Osetii a zadrželo 1120 lidí. Po zásahu ruských ozbrojených sil zahynulo 331 lidí z řad rukojmích a 186 z toho bylo dětí.

Teroristické atentáty jsou v Pákistánu poslední roky velmi časté. Po úterním útoku je nejčernějším dnem 10. leden 2013, kdy ve městě Kvéta na jihozápadě země explodovaly tři bomby před kulečníkovou hernou. K útoku se přihlásili radikální sunnité. Ve stejný den zaútočili teroristé ve městě Mingora v údolí Svát na severozápadě země. Oba atentáty si vyžádaly dohromady 125 obětí a přes 200 zraněných.