Nejméně 40 lidí bylo v pátek zabito a minimálně 50 dalších utrpělo zranění při pumovém útoku v šíitské mešitě na jihu Pákistánu. S odvoláním na novou bilanci pákistánských úřadů to uvedla agentura AFP.

K atentátu se podle agentury Reuters přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh, která vznikla odštěpením od pákistánského hnutí Tálibán a která loni vyjádřila podporu Islámskému státu.

"Naším cílem byli šíité… Jsou to naši nepřátelé," uvedl mluvčí Džundalláhu Fahád Marvat.

Bomba explodovala kolem poledne při tradičních pátečních modlitbách v zaplněné mešitě ve městě Šikarpur v provincii Sindh. Úřady očekávají, že počet obětí dále poroste, protože mnoho zraněných je v kritickém stavu.

Podle místních médií mohl mít výbuch na svědomí sebevražedný atentátník, policisté to ale nepotvrdili. Jiné zdroje uvádějí nálož nastraženou na místě. Pákistánský premiér Naváz Šaríf násilný čin odsoudil a vyzval k jeho okamžitému vyšetření.

Šíité a sunnité představují dvě hlavní odnože islámu, které rozděluje pohled na nástupnictví proroka Mohameda. Vyznavači šíitské větve islámu tvoří pětinu 180milionové pákistánské populace, zatímco vyznavači sunnitského islámu 77 procent obyvatelstva.

Radikální sunnité považují šíity za odpadlíky od víry a útočí na ně. Podle mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch zahynulo při nábožensky motivovaných útocích od začátku roku 2012 v Pákistánu přes 800 šíitů.