Irácká armáda dočasně přerušila ofenzivu proti radikálům z Islámského státu ve městě Tikrít.

Ministr vnitra Muhammad Ghabbán v pondělí řekl, že vojsko chce dát civilistům čas odejít. Ghabbánův náměstek Ibráhím Alamí ale prohlásil, že armáda potřebuje k dobytí města podporu zahraničního letectva.

Vojsku, s nímž bojují šíitské milice, se minulý týden podařilo postoupit až na okraj města. IS ale stále drží centrum a bojuje z rozsáhlého palácového komplexu, který vybudoval bývalý prezident Saddám Husajn.

"Potřebujeme leteckou podporu kohokoli, kdo je schopen s námi proti IS bojovat," řekl Alamí.

Irák do boje o Tikrít nasadil přes 20 000 vojáků. IS drží město od loňského června a dobytí Tikrítu, který je střediskem provincie Saláhaddín, se považuje za otevření cesty k osvobození severoiráckého Mosulu.

Ghabbán v pondělí prohlásil, že se v Tikrítu podařilo stanovené cíle splnit na 90 procent a že bojovníci IS jsou nyní sevřeni do malého prostoru v centru. Do mnoha budov ale umístili výbušniny, takže vojáci zpomalili postup, aby se vyhnuli vysokým ztrátám, aby zbytečně neohrožovali infrastrukturu a aby dali čas civilistům odejít.

O tom, kdy budou boje obnoveny, prý rozhodnou velitelé.

Boje o Tikrít jsou mimořádně těžké. O víkendu agentura AP přinesla snímky ze Saddámova rodiště, vesnice Audža 13 kilometrů jižně od města. Je na nich patrné, že mauzoleum, v němž byl Saddám pohřben, je zcela zničeno. Byla to mramorová osmiúhelníková budova s hrobem uprostřed. Teď z ní zůstaly jenom sloupy, které kdysi podpíraly střechu. Saddámovo tělo jeho stoupenci už před rokem odvezli na neznámé místo.

Saddám vládl Iráku do roku 2003, kdy ho svrhly mezinárodní armády. Skrýval se poblíž Audži, kde ho našli američtí vojáci. V roce 2006 byl usvědčen z masakru šíitů a ještě v prosinci byl popraven a uložen v Audži.