Koaliční a irácké letouny ve čtvrtek bombardovaly palácový komplex v severoiráckém Tikrítu. Do paláce se stáhlo vedení radikálů z Islámského státu (IS) a podle agentury Reuters se v něm nacházejí i sklady zbraní a munice.

Koaliční letouny zahájily nálety na pozice bojovníků IS u Tikrítu už ve středu. Jde o dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních sil s iráckou armádou v boji proti IS. Do operace jsou zapojeny i šíitské pozemní jednotky podporované Íránem.

"Vidíme sloupce černého kouře stoupajícího z prezidentského paláce," řekl Reuters jeden z místních úředníků. Podrobnosti útoku zatím nejsou známy.

O rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna se bojuje od začátku března a irácké armádě se spolu s šíitskými milicemi podařilo obsadit několik jeho čtvrtí. Minulý týden se ale postup vládních sil zastavil. Radikálové se stáhli k centru města a v jeho okolí nastražili množství výbušnin.

Údery americké letectvo prý zahájilo ve středu krátce poté, co dorazila oficiální žádost Bagdádu o pomoc. Koaliční letadla ale začala monitorovat situaci nad Tikrítem už v úterý. Tehdy však americké úřady ještě hovořily o tom, že poskytnou iráckým pozemním jednotkám pouze informace o rozmístění sil radikálů.

Centrum provincie Saláhaddín a rodiště bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna je v rukou radikálů z IS od loňského léta, kdy jej spolu s velkou částí severního Iráku obsadili během bleskové pozemní ofenzivy. Pokud se irácké armádě podporované šíitskými dobrovolnickými oddíly a íránskými vojenskými poradci podaří město dobýt, otevře se cesta k postupu na severoiráckou metropoli Mosul. Irák do ofenzivy nasadil přes 20 tisíc lidí.

Letecká podpora obléhání Tikrítu představuje dosud nejtěsnější bojovou spolupráci zahraničních armád s Bagdádem v tažení proti IS. Nálety na pozice IS koalice podniká jinde v Iráku už od loňského srpna. Kromě USA k ní patří Austrálie, Belgie, Kanada, Francie a Británie.