Turecká policie zná jméno sebevražedného atentátníka, který v pondělí v převážně kurdském městě Suruç u hranice se Sýrií zabil nejméně 32 lidí. Útočníkem je podle bezpečnostního zdroje citovaného agenturou AFP dvacetiletý Turek z provincie Adiyaman na jihovýchodě země. Loni prý nelegálně vycestoval do Sýrie.

Mladík s iniciálami S. A. A. měl podle agentury Reuters rovněž vazby na muže podezřelého z červnového bombového útoku při volebním mítinku ve městě Diyarbakir. Zahynuli při něm dva lidé. Podle tureckého tisku se S. A. A. teprve před dvěma měsíci přidal k radikálnímu hnutí Islámský stát. 

Někteří turečtí poskytovatelé internetového připojení ve středu uposlechli rozhodnutí soudu a zablokovali přístup na sociální síť Twitter, aby na ní lidé nešířili snímky útoku. Twitter pak oznámil, že fotografie související s atentátem odstraňuje, na což turecké úřady zareagovaly příslibem brzkého odblokování. 

Na předměstích Istanbulu a v některých kurdských městech na jihovýchodě Turecka propukly v souvislosti s atentátem protesty. Ankara podle demonstrantů nedostatečně předchází bombovým útokům. Turecká vláda se následně pokusila zamezit přístup na Twitter kvůli uživatelům, kteří po protivládních protestech volali. 

Sebevražedný atentátník zaútočil na kulturní středisko v Suruçu v době, kdy se v něm shromáždili mladí Turci a Kurdové a připravovali se na plánovaný výlet do syrského Kobani. Policie oznámila, že v noci na středu zatkla v souvislosti s útokem 11 lidí. Místní úřady v posledních šesti měsících zadržely více než 500 lidí podezřelých z napojení na teroristickou organizaci Islámský stát.

Další incident je hlášen z města Ceylanpinar u hranice se Sýrií, kde přišli o život dva turečtí policisté. Oznámila to televize NTV s odvoláním na tamní úřady. Okolnosti útoku nejsou známy. "Zatím nevíme, zda atentát souvisí s terorismem," řekl AFP Izzetin Küçük, guvernér provincie Şanliurfa, kde se atentát stal. Policisté byli podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou Reuters nalezeni se střelnou ranou v hlavě v jednom z domů v Ceylanpinaru, který leží asi 100 kilometrů od Suruçu. 

 

Turecké úřady blokují přístup na sociální sítě poměrně často. Vláda letos zamezila přístup na servery Twitter a YouTube, když probíhala krize s rukojmími u tamního soudu. Stejné sítě úřady zablokovaly loni, když se na internetu rozšířily nahrávky z bezpečnostního setkání, které naznačovaly korupční jednání politiků. 

Cenzura internetu si vysloužila kritiku západních vlád a neziskových organizací.