Spojené státy jsou otevřeny taktickým diskusím s Moskvou o válce v Sýrii, aby se vyhnuly případným nedorozuměním vyvolaným zvýšenou ruskou vojenskou přítomností v regionu. Oznámil to ve čtvrtek Bílý dům. O formách "omezené koordinace" se Washington nezmínil.

Mluvčí prezidenta Baracka Obamy Josh Earnest na tiskové konferenci prohlásil, že USA "zůstávají otevřené taktickým a praktickým diskusím" s Moskvou. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z Pentagonu napsala, že podobná jednání mohou být nezbytná, aby se obě strany vyhnuly případným nedorozuměním vyvolaným zvýšenou ruskou vojenskou přítomností v regionu.

Rusko v poslední době vyslalo do Sýrie těžkou výzbroj a armádní experty a podle Pentagonu se možná připravuje na zřízení letecké základny v severosyrské Latákíji, která je baštou prezidenta Bašára Asada.

Podle Moskvou nepotvrzených zpráv se ruská výzbroj už zapojila do bojů v Sýrii. USA vojenskou aktivitu Moskvy kritizují s tím, že jen zkomplikuje boj spojenecké koalice proti teroristům z Islámského státu.

Ruský server Gazeta v pátek napsal, že ruská výzbroj směřuje do Sýrie z černomořského přístavu Novorossijsk. Vojáci odjíždějící na Blízký východ se prý o cíli své mise dozvídají až na poslední chvíli, mnozí z nich s tím prý nesouhlasí. Jiní mají za to, že odjedou podpořit východoukrajinské separatisty v Donbasu. Na odesílání ruských vojáků do Sýrie si prý stěžují jejich rodiny, padlo údajně několik žalob, které ale vojenská prokuratura odmítla.

Ruští občané ale bojují i v řadách Islámského státu (IS). Sergej Smirnov, druhý muž v ruské kontrarozvědce FSB, v pátek na bezpečnostní konferenci v uzbeckém Taškentu prohlásil, že v teroristických oddílech působí 2400 občanů Ruska, celkem se prý do oddílů IS zapojilo na 5000 lidí z Ruska a postsovětských států Střední Asie. V dřívějších zprávách ruských médií se objevily informace, že v bojích v Iráku a Sýrii padlo na 700 bojovníků z Ruské federace.

Podle nového odhadu Pentagonu vyslala Moskva do Sýrie na podporu Asadova režimu 500 vojáků, dřívější odhady byly méně než poloviční. "Chceme se vyhnout nedorozuměním. Chceme vyloučit problémy," řekl novinářům mluvčí Pentagonu Peter Cook.

Podle Reuters je nejasné, jakou formu by měly americko-ruské konzultace o Sýrii mít a kdy by se mohly uskutečnit. Moskva i Washington označují Islámský stát za nebezpečného nepřítele. Zatímco ale USA považují prezidenta Asada za jeden z důvodů eskalace násilí, Moskva neustává v jeho podpoře.